Przewaga, jaką pod wieloma względami wideodomofony mają nad tradycyjnymi domofonami, sprawia, że te ostatnie zaczęły już być w odwrocie. Nic dziwnego, skoro przy stosunkowo niewiele większym koszcie aparatu i jego instalacji (a pamiętajmy, że ceny spadają w miarę wzrostu popularności tego rozwiązania) zyskujemy tyle dodatkowych korzyści. Jakie dokładnie?

Kluczową i zarazem najbardziej oczywistą zaletą wideodomofonu jest możliwość zobaczenia, kto się znajduje po drugiej stronie. W klasycznym domofonie trzeba zidentyfikować próbującą dostać się na posesję czy do budynku osobę tylko na podstawie jej głosu. Tymczasem ograniczenia techniczne, ewentualne zakłócenia albo nawet zmienne warunki atmosferyczne, takie jak choćby wiatr, mogą taką identyfikację znacząco utrudnić. Poza tym ktoś, kto ma złe intencje i próbuje się podszyć pod znajomego, może przecież powiedzieć, że akurat ma chrypę i to dlatego brzmi „trochę dziwnie”.

Bezpieczeństwo

Możliwość zobaczenia rozmówcy istotnie zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Widząc służbowy uniform albo spodziewanych rozmiarów paczkę trzymaną przez dzwoniącego, będziemy się mogli upewnić, że na przykład kurier to kurier, na którego czekamy. Również osoby starsze, coraz częściej padające ofiarą manipulacji ze strony naciągaczy podających się za członków rodziny, dzięki wideodomofonowi będą miały większe szanse wykluczenia pomyłki.

Nagrywanie

– Sporo tego typu urządzeń ma dodatkowo funkcję rejestracji obrazu – mówi konsultant hurtowni elektrycznej Kontakt-Sklep.pl. W przypadku próby dostania się do budynku osoby o podejrzanych zamiarach, takiej jak choćby opisany wyżej przestępca działający metodą „na wnuczka”, będziemy mogli przekazać nagrany wideodomofonem materiał policji. To kolejna istotna cecha, dla której warto zdecydować się na to urządzenie.

Monitoring

Niektóre modele pozwalają także na nagrywanie każdej próby dostania się do budynku podczas nieobecności domowników. W jeszcze innych opcja ta została poszerzona o możliwość automatycznej rejestracji tego, co dzieje się w zasięgu domofonowej kamery, w określonych odstępach czasu. Czyli innymi słowy – o funkcję monitoringu. W przypadku urządzeń wyposażonych w diody podczerwieni taki monitoring można przeprowadzać również w nocy, dyskretnie i bez dodatkowego oświetlenia.