Zimą tęsknimy za latem, a kiedy przychodzi pora upałów, często chętnie wrócilibyśmy jednak do śnieżnej pory roku. Chłodzenie domu w czasie upałów często jest bardzo trudne, jeśli nie mamy do dyspozycji mechanicznej klimatyzacji. Czy warto się na nią zdecydować? A może wybrać klimator, zwany inaczej klimatyzerem? Jakie są zalety przenośnych i stałych urządzeń do chłodzenia domów jednorodzinnych?

Domowe klimatyzatory

Klimatyzacja, którą stosujemy w pomieszczeniach mieszkalnych, nazywana jest klimatyzacją komfortową. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu nie jest w żaden sposób regulowane przez przepisy prawne, za to w zakładach produkcyjnych, czy halach magazynowych, zwłaszcza tych, na których przechowywana jest żywność – owszem. Stąd nazwa klimatyzacji komfortowej, która po prostu poprawia nam jakość życia. Klimatyzatory działają podobnie jak chłodziarki i lodówki. Czynnik chłodzący schładza powietrze. Większość klimatyzatorów pozwala nam regulować temperaturę w przedziale 0-35 °C. Oznacza to, że cykl chłodzenia może być odwrócony na nagrzewanie, a więc klimatyzator może służyć zimą do dogrzewania pomieszczeń. To ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu z piecykiem elektrycznym, który zużywa trzy razy więcej prądu.

Poza temperaturą bardzo ważne jest utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w domu. Fachowcy porównują, że ludzki organizm też jest pewnego rodzaju klimatyzatorem – dowiadujemy się w firmie MYFUTURE HOUSE z Bielska-Białej.

Podczas upałów pocimy się, a parująca woda obniża temperaturę naszego ciała. Jednak w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza czujemy się niekomfortowo, kiedy temperatura jest bardzo wysoka. Dzięki temu, że klimatyzator optymalnie obniża wilgotność powietrza, nasz organizm sam schładza się wydajniej, ponieważ woda lepiej z niego paruje.

Klimatyzery i klimatyzatory

Urządzenia służące do regulowania temperatury w domu to nie tylko klimatyzatory, ale też klimatyzery. Różnią się od siebie. Klimatyzery służą wyłącznie do schładzania temperatury wewnątrz. To urządzenia proste, przenośne, stosunkowo tanie. Porównuje się je do wielkich parowników, które generują wilgotną bryzę. Temperatura w rzeczywistości nie jest mocno obniżana, ale my czujemy się bardziej komfortowo. Stosowanie takich urządzeń przez długi czas nie wpływa na nas korzystnie, bo tak jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, im wilgotniejsze powietrze, tym jest nam bardziej gorąco. Jeśli klimatyzer pracuje długo, efekt jest niezadowalający. Klimatyzatory to zatem korzystniejsze rozwiązanie. Warto dodać, że te urządzenia dodatkowo wyłapują roztocza, cząstki kurzu i alergeny, często mają także wbudowane lampy, które niszczą bakterie. Dodatkowym elementem wyposażenia klimatyzatora może być jonizator powietrza. Klimatyzatory dzielimy na niewielkie, przenośne sprzęty oraz dwuczęściowe: split i multi-split, które składają się z agregatu (jednostka wewnętrzna) oraz parownika (panel zewnętrzny). Najpopularniejsze w naszych domach są wciąż klimatyzatory ścienne, choć na rynku dostępne są także urządzenia sufitowe i przypodłogowe. Wśród szerokich ofert klimatyzatorów z pewnością każdy znajdzie urządzenie o satysfakcjonujących parametrach i estetycznym wyglądzie – naprawdę warto wziąć to pod uwagę, kiedy decydujemy się na budowę nowego domu.