Ceramika bolesławiecka oraz wszelkie inne talerze, kubki, filiżanki i naczynia ceramiczne cieszą się dużą popularnością. Wynika to z pewnością z unikalnego wzornictwa, które świetnie sprawdza się w każdym wnętrzu, ale także z zalet, jakie posiadają przedmioty wykonane z ceramiki. Co cechuje naczynia ceramiczne? Dowiedz się, jakie konkretnie mają atuty i tym samym, dlaczego warto je posiadać także w swoim domu.

Co to jest ceramika i jak powstaje?

Ceramika to różnego rodzaju przedmioty, które powstają z gliny, ale także z innych, materiałów m.in. kwarcu, iłu, kaolinu, skalenia itp. Aby można z nich było wytworzyć ulubione kubki, talerze, garnki i wiele innych naczyń, muszą zostać poddane obróbce cieplnej w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza.

 – Zanim jednak dochodzi do wypalania, najpierw należy wymieszać i zmielić surowiec, uformować go i wysuszyć – podkreśla specjalista z firmy WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna z Tomaszowa Bolesławieckiego.

 Jakie zalety mają naczynia ceramiczne?

 Rosnąca popularność ceramiki bolesławieckiej, którą cechuje unikalne wzornictwie wynika przede wszystkim z tego, że są to przedmioty trwałe. Kubki ceramiczne, talerze, filiżanki, garnki oraz inne naczynia są odporne na zarysowania, przez co z pewnością będą służyć w domu przez wiele lat. Ponadto, naczynia ceramiczne są także odporne na wysokie temperatury, a także cechuje je nieprzywierająca powłoka, przez co można w nich piec nawet dania wymagające długiej obróbki cieplnej. Kolejnym atutem naczyń ceramicznych jest fakt, że są wykonywane z naturalnych surowców, przez co mogą być stosowane w domach, w których mieszkają alergicy. Ze względu na to, że nie zawierają substancji takich jak np. nikiel są w pełni bezpieczne i korzystne dla zdrowia. Ponadto, naczynia ceramiczne pokryte są specjalną powłoką, która uniemożliwia wnikanie szkodliwych substancji np. podczas ich mycia, także w zmywarkach. Warto z nich korzystać, również dlatego, że nie wymagają używania dużej ilości tłuszczu oraz długo utrzymują ciepło przygotowanego posiłku. Dodatkowo, kubki, talerze, cukiernice i inne naczynia ceramiczne są łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż cechuje je szklista powłoka, dzięki czemu można je myć w zmywarkach. Niewątpliwą ich zaletą jest także to, że są uniwersalne, gdyż można z nich nie tylko jeść i pić, ale również wykorzystywać do gotowania w piekarniku oraz w kuchenkach mikrofalowych.

Rate this post