Wraz ze wzrostem temperatur coraz chętnie wychodzimy z domów i spędzamy czas na naszych tarasach i balkonach. Jednakże światło słoneczne w nadmiarze może wyrządzić nam więcej szkód niż korzyści. Warto się przed nim zabezpieczyć – idealnym sposobem na to jest montaż markizy przeciwsłonecznej.

Charakterystyka i zaleta markiz

Markizami nazywamy wykonane z tkaniny zadaszenie, rozpięte na specjalnymi stelażu, przymocowanym do zewnętrznej ściany budynku. Najczęściej stanowią one wyposażenie restauracji, rozkładane są w okresie letnim nad ulicznymi ogródkami, lub sklepów – wykorzystywane są wtedy w charakterze osłony dla witryny. Coraz częściej montowane są również nad tarasami i balkonami prywatnych domostw. Ich najważniejsze zalety to:

  • Ochrona osób znajdujących się pod nimi przed nadmiernym wpływem promieniowania słonecznego – jest to plus szczególnie istotny w czasie dużych upałów, blokując światło słoneczne markizy są w stanie obniżyć odczuwalną temperaturę o kilka stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że bezpośrednie wystawienie się na słońce, zwłaszcza około południa może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym udarem słonecznym lub czerniakiem.
  • Estetyka – markizy przeciwsłoneczne wykonywane są z bardzo estetycznych tkanin, najchętniej wykorzystywanym deseniem są charakterystyczne, pionowe pasy. Znacznie zwiększają one wizualną atrakcyjność fasady, na której są zamontowane
  • Wolne miejsce na podłodze – markizy są znakomitą alternatywą dla rozłożystych parasoli słonecznych. W przeciwieństwie do nich markizy nie zajmują żadnego miejsca na podłodze tarasu czy balkonu, a zatem nie ma problemu z ustawieniem pod nimi stolików, krzeseł czy innych mebli
  • Prosta obsługa – współczesne markizy są banalnie proste w obsłudze, ich złożenie i rozłożenie nie wymaga dużego wysiłku. Dodatkowo niektóre z modeli wyposażane są w dodatkowe udogodnienia, takie jak czujniki reagujące na poziom nasłonecznienia lub prędkość wiatru. Dzięki nim markiza może rozkładać i składać się sama, w zależności od potrzeb i warunków. Nawet jeśli jesteśmy poza domem nie ma ryzyka, że silny wiatr zerwie rozłożoną markizę.

Gdzie kupić markizę?

Jedną z firm specjalizującej się w produkcji i sprzedaży markiz jest firma Bojero ze Świdnicy. W jej ofercie znajdziemy markizy Selt różnych rodzajów, m.in. Australia, Jamaica, czy Palladia.