Kominek to zdecydowanie najatrakcyjniejszy element wystroju salonu – mało rzeczy może się równać z chwilami relaksu spędzonymi przy ogniu. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie go w swoim mieszkaniu. Na przeszkodzie stoją najczęściej niespełnione wymogi techniczne lokalu lub po prostu brak pozwolenia na zamontowanie kominka. Atrakcyjną alternatywą staje się wtedy kominek elektryczny.

Czym jest kominek elektryczny?

Jak wskazuje już sama nazwa, kominek elektryczny jest urządzeniem elektrycznym, którego zadaniem jest imitowanie wyglądu i funkcji prawdziwego kominka salonowego opalanego drewnem. Może działać on na dwa sposoby, w zależności od zastosowanej technologii. Pierwszy z nich polega na rozbiciu wiąski światła w celu uzyskania wrażenia płomienia, drugi zaś na wyświetlaniu obrazu płomieni na rozbitej chmurze pary wodnej wewnątrz kominka. Efekt jest trójwymiarowy i do złudzenia przypomina prawdziwy ogień. Również pod względem konstrukcji możemy wyróżnić kilka rodzajów kominków, m.in. kominki naścienne, narożne, kominki składające się z obudowy i wkładu oraz same wkłady do oddzielnej zabudowy.

Jakie są zalety kominków elektrycznych?

Najważniejszą z nich, zdecydowanie najbardziej docenianą przez klientów jest fakt, że urządzenie takie jest bardzo proste w montażu – wyjaśnia specjalista firmy Arte ABC Kominki Można je umieścić w dowolnym miejscu mieszkania, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do przewodu kominowego, wystarczy odpowiednio wykonane łącze do sieci elektrycznej. Ponadto do jego postawienia nie potrzebujemy pozwolenia od administracji budynku, urządzenie jest bowiem całkowicie bezpieczne w użytkowaniu, nie wydziela spalin, ani nie grozi wybuchem pożaru w mieszkaniu.

Na tym lista plusów kominków elektrycznych się nie kończy. Poza tym, że są bezpieczne, to również bardzo wygodne w użytkowaniu – wystarczy je włączyć, by cieszyć się relaksującym widokiem pełgającym płomieni, których wielkość i intensywność możemy regulować. Płomień przez cały czas pozostaje taki sami, nie musimy dorzucać do niego drewna, ani martwić się odpowiednim ustaleniem dopływu tlenu, jak w zwykłych kominkach opałowych. Kominki elektryczne to nie tylko wizualny gadżet – jeśli istnieje taka potrzeba możemy włączyć ogrzewanie, żeby poczuć się przy nim jak przy prawdziwym palenisku. W sezonie letnim ogrzewanie może pozostać wyłączone – jest to znacząca przewaga nad zwykłymi kominkami. Możemy cieszyć się przyjemnym widokiem ognia przez okrągły rok, niezależnie od warunków.