Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, wpływające na komfort życia człowieka. Nie może zatem dziwić, że technologie tego typu znajdziemy zarówno w samochodzie, biurze, jak i – coraz częściej – w naszych własnych domach. Poniżej prezentujemy Państwu najważniejsze plusy i minusy korzystania z klimatyzacji.

Komfort termiczny i wilgotność powietrza

Największą zaletą klimatyzacji jest jej wpływ na otaczające nas powietrze. Współczesne systemy klimatyzacyjne to urządzenia, potrafiące w sprawny sposób regulować temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Cechę tę dostrzegamy zwłaszcza latem, kiedy doskwierają nam ciężkie upały, ciało odmawia posłuszeństwa, a sprawność umysłowa i spostrzegawczość znacząco maleją. Przekłada się to na naszą wydajność, dlatego biura dbają o zaopatrzenie w odpowiednie technologie chłodzące. Wysokie temperatury nie utrudniają jednak wyłącznie pracy. Często komplikują wypoczynek i powodują, że mamy problemy ze snem. Klimatyzacja okaże się zatem wybawieniem także w warunkach domowych.

Regulacji temperatury możemy dokonywać w bardzo swobodny sposób. Większość urządzeń jest prosta w montażu i łatwo sterowalna. Podłącza się je do konkretnego pomieszczenia, a nie do całego mieszkania. Oczywiście trzeba pamiętać o ulokowaniu klimatyzacji w odpowiednim miejscu. Zamontowana niefortunnie, np. tuż nad głowami domowników, może zawiewać zbyt mocno, prowadząc do infekcji górnych dróg oddechowych. Nie warto też oszczędzać. Na rynku znajdziemy bowiem wiele urządzeń niezbyt dobrej jakości, które mogą działać z komplikacjami, np. powodując nadmierną hałaśliwość – przestrzega ekspert firmy Termopol Ice, wyspecjalizowanej w sprzedaży i montażu wysokiej klasy klimatyzatorów.

Przeciwko grzybom i bakteriom

Klimatyzatory pokojowe posiadają systemy filtracyjne, które mają za zadanie oczyszczać powietrze w taki sposób, aby nie znajdowały się w nim bakterie, zarodniki grzybów, pleśnie, alergeny oraz inne substancje i drobnoustroje, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Ciekawą funkcją dodatkową urządzeń jest jonizacja powietrza. Jonizatory wytwarzają jony ujemne, za pośrednictwem zawartych w powietrzu cząsteczek wody. Skupiska jonów otaczają zarazki i prowadzą do powstania reakcji chemicznej, w której niwelują wszystkie szkodliwe związki. Dzięki temu uwalniane powietrze jest rześkie i zdrowe.

Aby ochronić się przed działaniem grzybów i bakterii, warto również dokonywać regularnego przeglądu klimatyzacji, najlepiej dwa razy w roku. Nieserwisowana klimatyzacja może działać jak miecz obosieczny. Wnętrza klimatyzatora stanowią bowiem podatny grunt do rozwoju drobnoustrojów. Jeśli nie zadbamy o czystość urządzenia, zamiast zwalczać bakterie, będzie się ono przyczyniało do ich namnażania – informuje specjalista Termopol Ice.

Funkcje ogrzewcze

Klimatyzacja kojarzy nam się ze schładzaniem powietrza. Nie każdy jednak wie, że urządzenia tego typu umożliwiają również dogrzewanie pomieszczeń w zimniejsze dni. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nowoczesne klimatyzatory to de facto pompy ciepła, przepompowujące ciepło z jednej strony na drugą. Dzięki temu, z jednej strony wieje powietrze zimne, a z drugiej ciepłe. Wystarczy zatem, aby odwrócić działanie urządzenia.

Technologie chłodząco-grzejące, z wmontowaną pompą ciepła, są w stanie odzyskać ciepło nawet przy minus 15-stopniowym mrozie – komentuje przedstawiciel Termopol Ice. Dzięki temu możemy z nich korzystać nie tylko w upalne lato, ale również jesienią, czy podczas łagodnej zimy. Uniwersalność ma jednak swoją cenę. Kwota za dobre technologie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą oczywiście koszty eksploatacyjne, związane m.in. z poborem prądu. Ważne, aby dokonać dobrego rozpoznania i zdecydować się, na jakich funkcjach klimatyzatora konkretnie nam zależy. W codziennym użytkowaniu świetnie sprawdzają się m.in. technologie typu split czy multi split – nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo estetyczne, stanowiące dobre uzupełnienie aranżacji pomieszczeń.