Drewno, jeśli chodzi o drzwi, to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów. Często wybieramy drzwi drewniane intuicyjnie, jako w pewien sposób „przyjazne”. W tym przypadku jednak intuicja rzeczywiście się sprawdza, ponieważ to właśnie drewno może być tutaj strzałem w dziesiątkę. Oto dlaczego.

Budulec przytulnej atmosfery

Naturalne słojowanie, którego nie da się podrobić żadną wytworzoną rękami człowieka okleiną, swoim wyglądem harmonijnie będzie oddziaływać na nasze dobre samopoczucie każdego dnia, co nie jest bez znaczenia, gdy wziąć pod uwagę, ile razy dziennie będziemy przez takie drzwi przechodzić, mijać je czy nawet tylko patrzeć na nie z daleka.

W wymiarze wizualnym istotne jest także to, że w niektórych aranżacjach po prostu nie może być mowy o drzwiach wykonanych z materiału innego niż drewno. Jego ciepło, prostota i naturalność są nie do przebicia we wnętrzach mających być przytulnymi czy stylistycznie nawiązującymi do przeszłości. Rozpiętość kolorystyczna różnych rodzajów drewna pozwala przy tym znaleźć odcień idealny dla każdego tego typu projektu – o ile oczywiście nie zażyczymy sobie takich drzwi zwyczajnie pomalować, do czego drewno również jest znakomitym podkładem.

Zdrowe i w zgodzie z naturą

Wspomniana „przyjazność” drewna wyczuwana intuicyjnie to nic innego jak jego pozytywne oddziaływanie na nas w codziennym kontakcie. Drewniane elementy wykończenia domu czy mieszkania mają dodatni wpływ na jego mikroklimat, są naturalne i nie emitują żadnych szkodliwych dla człowieka substancji ani nie wywołują alergii. Faktura i temperatura drewna mają zaś niebagatelne znaczenie w momencie, w którym dotykamy drzwi, korzystając z nich – po wielekroć każdego dnia. To wszystko wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dodatkową zaletą może być tu również świadomość, że ze wszystkich materiałów budowlanych drewno wymaga też najmniej nakładów energetycznych na wytworzenie surowca i jego obróbkę.

Drzwi drewniane w eksploatacji

Nie tylko aspekt wizualny ma znaczenie przy wyborze materiału, z którego wykonane mają być nasze drzwi – podkreśla specjalista z zajmującej się ich produkcją firmy Windoor.

Drewno jest łatwe nie tylko w obróbce, ale też w montażu. Nie odkształca się pod wpływem wilgoci i temperatury: miejscowe pojawianie się rosy albo przemarzanie ramy skrzydła czy ościeżnicy, w tym przypadku nie zachodzi. Niska rozszerzalność cieplna sprawia, że drzwi z drewna zachowują swój kształt zarówno w mroźne, jak i upalne dni, co jest dodatkowo zabezpieczone nowoczesną technologią konstrukcji drzwi drewnianych, które dzięki temu się nie wypaczają i nie zmieniają wymiarów.

Wiąże się z tym również wysoka izolacyjność termiczna drzwi drewnianych: nie przepuszczają tak łatwo ani zimna, ani ciepła. Dla wielu osób istotne będzie również to, że oprócz temperatury, zatrzymują też hałas – są świetnym izolatorem akustycznym.

Właściwa konserwacja tego szlachetnego materiału, jakim jest drewno – wytrzymałe samo w sobie – może przedłużyć trwałość wykonanych z niego drzwi nawet do kilkudziesięciu lat. To wszystko razem sprawia, że drzwi drewniane znajdują zastosowanie w budowanych przez ludzi domach i mieszkaniach od stuleci.

[avg] ([per]) [total] vote[s]