Nowoczesne bramy garażowe nie tylko stanowią barierę dla deszczu, śniegu i osób czyhający na nasze mienie. Współcześnie odgrywają one ważną rolę w systemie termicznej izolacji budynku, a także w kreowaniu jego wyglądu. Dostępne są różne rodzaje bram garażowych dostosowywane do potrzeb danego miejsca. Spośród jakich ich typów możemy wybierać i czym się różnią?

Segmentowe bramy garażowe

Ten typ bramy garażowej dominuje wśród klientów indywidualnych. Szacuje się, że 4 na 5 osób stojących przed wyborem rodzaju bramy garażowej decyduje się na typ segmentowy. Dlaczego są one tak popularne mimo stosunkowo wysokiej ceny? Wyjaśnia to specjalista z firmy Uni-plast.

Bramy segmentowe mają tylu zwolenników, ponieważ w odróżnieniu od bram uchylnych nie trzeba się martwić, czy na podjeździe będzie miejsce na to, aby skrzydło mogło się swobodnie rozłożyć. Brama segmentowa może być instalowana nawet na niewielkich działkach, na których każdy centymetr powierzchni ma znaczenie. Nie da się ukryć, że jednocześnie jest to bardzo estetyczny typ bramy.

Segmentowa brama garażowa składa się z segmentów, które tworzą płaszczyznę, gdy garaż jest zamknięty, natomiast przy otwieraniu zachodzą na siebie, dzięki czemu nie zabierają dużej powierzchni. Ponieważ bramę montuje się wewnątrz garażu nad światłem wjazdu, może on mieć dowolny kształt – brama zasłoni cały przejazd niezależnie od tego, czy jego sklepienie będzie proste czy np. łukowate.

Ten typ bramy daje dużą swobodę w projektowaniu garażu i nie zabiera miejsca, dzięki czemu przestrzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz może być wykorzystana w pełni przy zachowaniu estetyki.

Rolowane bramy garażowe

Rolowane bramy garażowe to rozwiązanie idealne wszędzie tam, gdzie warunki odbiegają od standardu. Ten typ bramy działa podobnie jak roleta okienna – zwija się i chowa w kasecie. Dzięki temu brama nie wymaga przestrzeni przed garażem ani wewnątrz – zabiera tylko tyle miejsca, ile zajmuje roleta. Ponieważ możliwy jest montaż podtynkowy, niekiedy nie jest ona w ogóle widoczna. Jeżeli jednak taka instalacja nie wchodzi w grę, wciąż mamy sporo swobody, ponieważ kaseta garażowej bramy rolowanej może być mocowana zarówno wewnątrz garażu, jak i na zewnątrz. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo praktyczne szczególnie wtedy, gdy wewnątrz po ścianie nad światłem wjazdu prowadzone są instalacje, które uniemożliwiają zamontowanie kasety.

Które bramy garażowe są lepsze: segmentowe czy rolowane? Nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Oba te typy zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, a także chronią przed włamaniem. Zarówno bramy rolowane, jak i segmentowe są sterowane elektrycznie. Jeżeli warunki umożliwiają zamontowanie dowolnego typu bramy, będzie to decyzja dyktowana przede wszystkim względami estetycznymi.