Chociaż często nie zwracamy na to uwagi, większość czasu jesteśmy otoczeni tworzywami sztucznymi. Są niezbędne w wielu branżach np. budowniczej, czy przemysłowej, ale również w życiu codziennym. Pijemy z plastikowych butelek, płacimy plastikową kartą i nawet materiały, które mamy na sobie mogą mieć domieszki tworzyw sztucznych. Na niektóre z nich nawet nie zwracamy uwagi, ale gdyby ich zabrakło, byłoby nam trudniej.

Plastikowe akcesoria kuchenne

Akcesoria kuchenne mogą być wykonane z różnych tworzyw np. drewna, bambusa, silikonu, ale również plastiku. W sklepach znajdziemy m.in. plastikowe sztućce, talerze, kubki, czy miski. Są tanie, wytrzymałe, nie wchłaniają zapachów, ani wilgoci.  Przydają się szczególnie gdy w domu są małe dzieci, które często zrzucają lub przewracają swój posiłek. W przeciwieństwie do akcesoriów szklanych lub ceramicznych nie zbiją się. Małe, plastikowe miski mają też inne zastosowanie. Ekspert z firmy Rodło z Bytomia mówi:

„Przeźroczyste i białe miski są bezpieczne i mogą mieć kontakt z żywnością. Kolorowe miseczki wykonane z dobrej jakości plastiku, mogą natomiast posłużyć do przechowywania drobnych elementów w warsztacie lub jako podstawka pod cieknące płyny. Są odporne na odkształcenia, pęknięcia i wysokie temperatury”.

Wiadra plastikowe

Kolejnym niepozornym, ale niezbędnym wyrobem z tworzywa sztucznego jest wiadro. Pierwsze wersje były używane już w starożytności i były wykonane z drewna. Jak można się domyślić, nie było to dobre rozwiązanie. W końcu we wiadrze najczęściej przenosimy ciecz. Następnie wymyślono wiadra metalowe, które z kolei rdzewiały.  Wiadra plastikowe zaczęły się upowszechniać w latach 60. XX wieku. Są grubościenne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wyposażone są w uchwyt, który dobrze układa się w dłoni, co ułatwia transport. Dodatkowym atutem jest tzw. dzióbek przydatny do przelewania cieczy. Wiadra plastikowe przydają się w gospodarstwie rolnym i  domowym, ogrodzie, warsztacie, zakładach produkcyjnych oraz w trakcie prac remontowo-budowlanych.

Wycieraczki

Nikt nie lubi, gdy do jego domu nanosi się błoto, śnieg, woda czy piach. Jest to uciążliwe, bo po każdym wejściu do domu trzeba wycierać podłogę lub ją zamiatać. Jak widać, ludzi frustrowało to od wieków, dlatego wymyślono wycieraczkę. Prawdopodobnie maty podłogowe przed domem zaczęto stosować w Mezopotamii już ok. 6000 lat temu. W przeciwieństwie do naszych przodków mamy duży wybór jeśli chodzi o tworzywa, z jakich wycieraczka może być wykonana. Kostki wycieraczek z tworzywa sztucznego są o wiele bardziej wytrzymałe niż te z naturalnych materiałów. Wykonane są z polietylenu, który jest odporny na wahania temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne. Podeszwy butów są dokładnie wyczyszczone, dzięki wielu, małym, sztywnym wypustkom. Maty wejściowe mogą być wykorzystywane również w miejscu pracy, jako ochrona podłogi przed zarysowaniami i różnego rodzaju wyciekami. Są olejoodporne i bardzo łatwe w czyszczeniu.

Rate this post