Szukając idealnego łóżka, nie możemy zapomnieć o wygodnym materacu. To właśnie on w największej mierze będzie decydował o komforcie nocnego wypoczynku. Obecnie na rynku mamy do wyboru mnóstwo typów materacy. Z tego tekstu dowiesz się, czym się one różną i jakie mają właściwości. Pozwoli Ci to zawęzić zakres poszukiwań i szybciej znaleźć idealny materac.

Rodzaje materacy

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych tworzyw i technologii produkcji możemy cieszyć się szerokim wyborem materacy. Z jednej strony to ogromna zaleta, bo każdy znajdzie coś dla siebie, z drugiej zaś bogactwo wyboru może przytłaczać. O to, jakie materace oferuje rynek, zapytaliśmy specjalistę z Bonus 33 Meble.

Trzy podstawowe grupy to materace: piankowe, sprężynowe i lateksowe. W obrębie każdej z tych grup mamy podział pod względem cech takich jak: twardość, sprężystość czy grubość.

Te trzy typy materacy różnią się tym, jak reagują na ciężar naszego ciała. Nie bez znaczenia są także właściwości materiałów, z których się je wykonuje. Przykładowo: w materacu ze sprężynami możemy znaleźć wypełnienie z naturalnego włosia, które może wywoływać alergię. Materace piankowe nie tylko są hipoalergiczne, ale też gromadzą mniej kurzu, a wraz z nim roztoczy.

Przede wszystkim wygoda

O ile alergia nas nie dotyczy, nie możemy powiedzieć, że poszczególne typy materacy są lepsze lub gorsze od pozostałych. Łóżko ma być wygodne, a wygoda niejedno ma imię. Materace wybieramy więc według indywidualnych preferencji, a nie mody czy sugestii sprzedawcy.

Przy wyborze materaca musimy zastanowić się, w jaki sposób śpimy oraz czego potrzebuje nasze ciało. Dobór powinien być zależny między innymi od naszej wagi. Im jesteśmy ciężsi, tym twardszy i lepiej podtrzymujący powinien być materac, abyśmy się w nim nie zapadali. Osoby o niewielkiej masie mogą zdecydować się na miękki materac, ponieważ ich ciało nie stworzy dużego nacisku.

Warto wiedzieć, że materace nie są takie same na całej powierzchni. Ponieważ mają się dostosowywać do nas, miejscami są twardsze. Chodzi o to, aby kręgosłup był prosty w czasie snu i żadne mięśnie nie musiały angażować się w utrzymanie dogodnej pozycji. Dlatego nasz wzrost także jest czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze – szukamy materaca, którego miękkie i twarde strefy są zbieżne z tym, jak jesteśmy zbudowani. Najprościej się o tym przekonać, kładąc się na materacu w takiej samej pozycji, w jakiej lubimy spać. Ona także ma znaczenie, ponieważ inaczej rozkłada się ciężar ciała osoby śpiącej na plecach, a inaczej – na boku.