Na sen w dużej mierze wpływ ma dobrze dobrany komplet pościeli i odpowiednie prześcieradło. W handlu można spotkać ogromny wybór tekstyliów pościelowych, co wcale nie ułatwia wyboru. Każdy z rodzajów tkanin ma swoje zalety i wady. Ponadto inne typy materiału przypisane są do różnych pór roku. Niekiedy najważniejsze są względy zdrowotne. Jakie prześcieradło wybrać, by idealnie spełniało swoją rolę?

Jak wybierać prześcieradło?

Zanim zdecydujesz się na kupno kompletu prześcieradeł do łóżka, musisz mieć świadomość, jakiego rodzaju ma ono być. Wiadomo, że powinno ono być dopasowane do rozmiaru pościeli. W przypadku prześcieradeł z gumką podany na opakowaniu rozmiar odpowiada wymiarom łózka. Natomiast prześcieradło bez gumki musi być o tyle większe, ile prześcieradła ma zwisać z każdej strony.

Bawełna zwykła i satyna bawełniana

Jednym z popularniejszych materiałów na prześcieradło jest bawełna. Zwykła, cienka bawełna jest zdrowa, przewiewna i wygodna do prania, jednak zbyt cienka w przypadku, gdy nie przewiduje się gumki w prześcieradle. W czasie snu występuje ruch i tak cienka tkanina może się przemieszczać, co w konsekwencji daje mało estetyczny efekt. Gumka, zwłaszcza w przypadku dżerseju bawełnianego, idealnie utrzymuje prześcieradło na miejscu. Dodatkowo prześcieradło, które można zakupić w miejscach takich, jak LUBATEX, po praniu nie wymaga prasowania. Po prostu wystarczy naciągnąć je na łóżko i od razu osiąga się estetyczny efekt.

Prześcieradło z satyny bawełnianej jest miękkie, przyjazne dla skóry i ma piękny połysk. Tkanina satynowa jest gruba i nawet przy częstym praniu nie traci swoich właściwości. Nadaje się do używania przez cały rok, bo jest przewiewna i dobrze odprowadza wilgoć z ciała.

Tkanina lniana

Aktualnie odchodzi się od lnianych prześcieradeł i trudno je spotkać w handlu. Wpływ na to ma stosunkowo wysoka cena tego surowca, a także problemy z konserwacją. Len trzeba prać w wysokiej temperaturze, a prasowanie też nie należy do łatwych. Jednak surowiec ten jest uznawany za bardzo zdrowy i ekologiczny dla skóry, mimo że kontakt z lnem nie należy do najprzyjemniejszych.

Inne rodzaje tkanin

Inne rodzaje materiałów na prześcieradła to mikrofibra i mieszanki bawełny z włóknami sztucznymi. Ta pierwsza występować może w takich produktach tego typu, od których wymaga się, aby były nieprzemakalne. Jest to ważne w przypadku posłań dla osób, które są chore i cały czas przebywają w łóżku. Mieszanki natomiast są używane, gdy najważniejsza jest niska cena i potrzeba ciągłego prania.

Rate this post