Włóknina w przemyśle meblarskim kojarzy się głównie z zabezpieczeniem i szczelnym wypełnieniem. I nic dziwnego! Właśnie do tej roli się ją produkuje, a przynajmniej konkretne jej rodzaje. Jeśli chodzi o materace, to w ich przypadku zastosowanie znajduje włóknina igłowa, często zresztą mylona z silikonowym odpowiednikiem. Jak prezentuje się porównanie wskazanych materiałów?

Włóknina silikonowa – charakterystyka i zastosowanie

Materiał składa się z poliestrowych włókien silikonowych, które charakteryzują się dużą miękkością i puszystością. To jednak nie wszystko. Wskazana włóknina jest też bardzo sprężysta i odporna na odkształcenia, co w przypadku wypełnienia stanowi istotną zaletę. Poza tym można ją prać w wodzie, więc odświeżenie wypełnionych nią przedmiotów nie stanowi żadnego problemu. Silikonowa włóknina nie wydziela żadnych zapachów ani żadnych też nie absorbuje. Gdzie najczęściej się ją stosuje? Między innymi w kocach, kurtkach i śpiworach. Najważniejsze wydaje się jednak to, że ze względu na swoje charakterystyczne cechy – włóknina może być stosowana w wyrobach dziecięcych. Jest całkowicie bezpieczna.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem konkretnego jej rodzaju, musisz wiedzieć, że na rynku dostępna jest w dwóch grubościach. Nieco grubszy materiał znajduje zastosowanie przy ochraniaczach do łóżeczek, śpiworach i kołdrach, na przykład tych typu minky. Z kolei cienką włókniną silikonową wypełnia się jesienne i wiosenne kurtki, lekkie narzuty i kapy na łóżko. Jednym słowem przedmioty, które nie muszą spełniać ochronnej funkcji. Czy omawiany materiał znajduje zastosowanie przy produkcji materacy? Nie! Choć na szeroką skalę stosuje się go przy wypełnieniach, w tym wypełnieniach meblarskich – elementy materacy uzupełnia się innym rodzajem włókniny.

Włóknina igłowana – charakterystyka i zastosowanie

Przy produkcji materacy stosuje się włókninę igłowaną. Wskazanym materiałem zabezpiecza się wszystkie sprężyny. To właśnie dzięki niemu nie dochodzi do żadnych odkształceń w ich zakresie. Poza tym włóknina tego rodzaju jest miękka, przez co zapewnia przyjemny odpoczynek. Wykorzystuje się ją przy produkcji materacy i wielu innych, tapicerowanych mebli.

– Nasza firma produkuje włókninę igłowaną z wysokiej jakości materiałów. Gwarantujemy, że produkt cechuje wysoka sprężystość. Wszystkie wypełnione nim materace przez lata zachowują swoją formę. Bez jakichkolwiek odkształceń! – mówi przedstawiciel firmy Pianex Nonvones.

Z perspektywy alergików ważne jest to, że włóknina wytworzona z włókien syntetycznych jest całkowicie bezpieczna. Nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Ponadto, wszystkie jej parametry techniczne można dostosować do własnych potrzeb.

Rate this post