Wydaje się, że każde małe pomieszczenie tylko przysparza kłopotów. Marzymy o wielkich domach z równie wielkimi pokojami, w których zmieścimy wszystko i które będą przypominały salony pałacowe. Tymczasem wystarczy zastanowić się, jak chcielibyśmy czuć się w danym pomieszczeniu, aby przekonać się, że małe wnętrza sprzyjają pozytywnym emocjom i beztroskiemu nastrojowi. Są przytulne, co sprawia, że czujemy się w nich bezpiecznie, ciepło i pogodnie. Jeśli zatem – nie z własnego wyboru – musimy urządzić małą sypialnię, nie martwy się o brak miejsca, ale skupmy na tym, aby stworzyć nasze idealne wnętrze. Oto wskazówki, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Niezbędnik i nadanie odpowiedniego charakteru

Na początku spróbujmy jak najlepiej zagospodarować wszystkie ściany. W tym celu ustalmy miejsce na szafę. Jeśli szafa w sypialni będzie jedyną szafą w domu, musi być bardzo pojemna – możemy wówczas przeznaczyć na nią całą jedną ścianę. Jeśli mamy już dużą szafę, np. w przedpokoju, wystarczy mniejszy mebel. Pamiętajmy, że szafa nada naszej sypialni zamierzonego charakteru – jej wybór powinien być przemyślany. Mała sypialnia musi być urządzona w całości i konsekwentnie w jednym wybranym stylu. Mieszanie wielu różnych może spowodować odmienny efekt – przytłoczyć nas. Szafa zatem musi w pełni odpowiadać przewidzianemu stylowi albo go jednoznacznie określać. Drewniana szafa z klasycznym wykończeniem nada ciepła i klasy, nowoczesna z płyty MDF w jednolitym kolorze – pomoże uzyskać z jednej strony efekt prostoty, z drugiej zaś finezji. Ciekawym rozwiązaniem są bardzo oryginalne szafy wykonane w całości w danym motywie, np. kwiatowym, lub z jego fragmentem, np. paskiem ornamentów z ekskluzywnego kamienia albo zawadiackim elementem rysunkowym czy imitacją skóry zwierzęcej.

Zaczęliśmy od szafy, a przecież najważniejsze w sypialni jest łóżko. Otóż łóżko niekoniecznie musi epatować swoim wyglądem. Jeśli wybierzemy prosty stelaż z równie prostym materacem i wyścielimy je delikatną pościelą o subtelnym kolorze – łóżko będzie zupełnie neutralne i odwróci uwagę na całą resztę. Z drugiej strony, dlaczego rezygnować z ciekawego posłania? Zgrabne łóżko z metalową poręczą w kształcie ślimaków uroczo przemieni pokój w romantyczny salonik, wysuwane spod łóżka szuflady wypełnione książkami podkreślą indywidualizm i charakter domownika. Kolorowe poduszki w ludowe wzory, łóżko piętrowe z charakterystyczną dekoracją – dajmy się ponieść fantazji, a zwykła sypialnia stanie się naszym rajem.

W małej sypialni pomocne są wszelkie półki, szafki, komody albo wgłębienia w ścianie, które nie zajmują potrzebnego miejsca. Dodatkowe miejsce możemy wygospodarować, wykorzystując parapety. Postawmy na półce lampkę nocną z pięknym abażurem, uroczy wazon albo kolorową ramkę ze zdjęciami. Wciąż pamiętajmy, aby trzymać się jednego stylu!

Bardzo pożyteczne w sypialni są lustra. Pełnią one wiele funkcji: przede wszystkim będą praktyczne na co dzień, również staną się ozdobą, rozświetlą wnętrze oraz optycznie je powiększą. Wybierzmy lustro odpowiednio do charakteru pomieszczenia: oprawione w złotą wytłaczaną ramę do eleganckiej aranżacji, wytworne okrągłe lustro stojące do łóżka z finezyjna poręczą, a proste lustro wmontowane w drzwiach szafy do awangardowego stylu sypialni.

[avg] ([per]) [total] vote[s]