Właściwie dobrane i odpowiednio usytuowane lustro możemy wykorzystać jako detal ozdobny naszego pokoju oraz, dzięki odbijaniu się w nim światła, jako sposób na jego optyczne powiększenie. Poniżej pokażemy, jakie lustra najlepiej umieścić w sypialni, aby wszystkie te funkcje były należycie wypełniane.

Sypialnię z reguły kojarzymy jedynie z miejscem, w którym się relaksujemy po ciężkim dniu lub zmęczeni zasypiamy. Mało kto myśli o niej jako o pokoju służącym również do innych niż odpoczynek czynności. Jedną z nich jest poranne ubieranie się, w przypadku kobiet polegające niekiedy na kilkukrotnej zmianie garderoby oraz dodatków. Warto więc zadbać, aby sypialniane ściany lub drzwi szafy zdobiło lustro, które w znacznym stopniu ułatwi takie przymiarki.

Przejrzyjmy się w szafie

Coraz modniejszy pomysł na umieszczenie lustra w pokoju stanowi zainstalowanie go na drzwiach szafy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza w małych sypialniach, w których konieczne jest oszczędzanie miejsca na ścianie czy pod nią. Dodatkowo, dzięki swojej wielkości, lustro umieszczone na drzwiach szafy efekt dwukrotnego, wizualnego powiększenia się przestrzeni w sypialni. Niestety z dużą lustrzaną powierzchnią wiąże się jedna wada – będzie to element, który zdominuje wystrój naszego pokoju sypialnego. Pamiętajmy o ty, planując umieszczenie jej w nim. Niemniej wielkie lustro zamontowane w drzwiach szafy jest niezwykle wygodne w użyciu. Nie tylko umożliwia nam przyglądanie się sobie po wyborze stroju bez potrzeby przemieszczania się, ale również ukazuje całościowo nasz wygląd.

Lustra zawieszane na ścianie

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w sypialni lustra wiszącego na ścianie. Niestety z powodu małych rozmiarów jest ono niezbyt praktyczne przy przebieraniu się, gdyż zazwyczaj pozwala nam obejrzeć jedynie swoją twarz, a gdy jest nieco większe umożliwia przejrzenie się od pasa w górę.

Pamiętajmy jednak, że pomimo niewielkich rozmiarów jego obecność znacząco wpływa na wystrój naszej sypialni. Z tego powodu niezwykle starannie musimy dobrać do niego lustrzaną ramę pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Aby uniknąć odczucia pomieszania stylów i chaosu, rama lustra powinna być:

  • nowoczesna,  o geometrycznym kształcie (np. owal czy romb) do aranżowanej w nowoczesny sposób sypialni;
  • w kontrastującym kolorze, gdy sypialnia urządzona jest na jeden kolor (przykładowo biały pokój sypialny warto ożywić brązową ramą lustra o ciekawym kształcie);
  • pozłacana lub złota, gdy sypialnia utrzymana jest w stylu retro, zaś jej ściany i umeblowanie są w neutralnych i stonowanych błękitnych, białych, szarych, beżowych lub jasnozielonych barwach – jednakże takie obramowanie, mocno rzucające się w oczy, wyglądające staroświecko i ciężko, zaleca się jedynie w mniejszych lustrach, w dużych należy unikać go, z racji na wywieranie przez nie odczucia przytłoczenia;
  • drewniana do tradycyjnie urządzonej sypialni z drewnianymi meblami – powinna być w kolorze umeblowania;
  • przezroczysta lub szklana, gdy ściany sypialni pomalowane są w żywe i mocne kolory, np. turkusowy. Jest to praktyczne z racji na problemy z odpowiednim dobraniem kolorystyki tradycyjnej ramy oraz jej stylu do intensywnej kolorystyki wnętrza.

Lustra stojące

Jeżeli naszym zamiarem jest optyczne powiększenie przestrzeni sypialni, oprzyjmy o ścianę wielkie lustro, najlepiej w drewnianej ramie. Pamiętajmy tylko, aby dopasować ją do wystroju wnętrza oraz kolorystyki ścian. Lustro oprawione w drewno skomponuje się najlepiej z pomarańczowymi, niebieskimi lub zielonymi barwami je otaczającymi. Prócz roli niby przypadkiem ustawionej ozdoby, duże lustro ustawione na ziemi pozwoli nam niemal całkowicie przejrzeć się podczas wybierania stroju. Niestety taki sposób jego umiejscowienia zajmie nam sporo przestrzeni w sypialni, dlatego też nie polecamy go do aranżacji małych pomieszczeń.

Widzimy zatem, że planując wystrój sypialni, warto zadbać o umieszczenie w niej lustra. Właściwie zainstalowane lustro nie tylko wizualnie powiększy i rozświetli ją, ale będzie również doskonałą dekoracją, spełniającą jednocześnie funkcje użytkowe.

Autor: Anna Jaroszewicz

[avg] ([per]) [total] vote[s]