Łóżko to niewątpliwie najważniejszy element sypialni. To od odpowiedniego jego wyboru w dużej mierze zależy, czy dobrze będzie nam się w tym pomieszczeniu odpoczywało, czy będziemy się wysypiać i regenerować. Wybór łóżka to oczywiście także kwestia estetyki, dopasowania mebla do założonego stylu aranżacji. Przede wszystkim jednak liczy się komfort. 

 1. Rodzaje łóżek
 2. Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?
 3. Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?
 4. Jak dopasować łóżko do sypialni?
 5. Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Rodzaje łóżek

Na rynku obecnie królują dwa modele łóżek, które występują w nieskończonej ilości modeli. Pierwsze to łóżka ramowe, czyli takie, które przystosowane są do materaca, który jednak wybiera się osobno, dostosowując jego rodzaj do swoich konkretnych potrzeb. Podstawę łóżka stanowi wytrzymała i stabilna rama, najczęściej drewniana lub stalowa. To właśnie przemyślany stelaż sprawia, że na takim łóżku śpi się lepiej, jest ono wygodniejsze i trwalsze od kanapy. Profilowany stelaż amortyzuje bowiem wywierany przez ciało nacisk. Łóżka ramowe występują w bardzo wielu wersjach, do wyboru są m.in.:

 • łóżka drewniane,
 • łóżka tapicerowane,
 • łóżka ze pojemnikiem na pościel i bez niego,
 • łózka z wezgłowiem i bez niego.

Drugi, nie mniej interesujący typ, to łóżka kontynentalne, których popularność rośnie błyskawicznie w ostatnich latach. Łóżka tego typu początkowo były sprzedawane właściwie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii, natomiast z czasem zdobyły przychylność klientów na całym świecie. Łóżko kontynentalne składa się z wysokiej skrzyni. W skrzyni mogą się znajdować dodatkowe sprężyny lub też pojemnik na pościel. Materac może również przylegać całą swoją powierzchnią do tejże skrzyni, która nie pełni wtedy żadnej dodatkowej funkcji. Łóżka tego typu z reguły posiadają wezgłowie. Najczęściej od razu dopasowany jest do nich także materac. To wszystko przekłada się oczywiście na wyższą cenę, ale i bardzo wysoki standard łóżka.

Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?

Na polskim rynku najbardziej popularny rozmiar podwójnego łóżka to około 160 cm szerokości. Zdarzają się jednak mniejsze – 140 cm, ale i większe – o szerokości 180, a nawet 200 cm. Pojedyncze łóżko ma z kolei rozmiar około 90 cm szerokości. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, odpowiedz sobie na pytanie, czy zamierzasz spać na danym łóżku sam czy z partnerem. Jeśli w domu jest zwierzę, weź pod uwagę, czy często śpi ono wspólnie z tobą. Jeśli w domu są małe dzieci, odpowiedz sobie na pytanie, jak często dołączają do was w łóżku. Jaki sen masz ty, jaki twój partner. Często zmieniacie pozycje, wiercicie się, czy może jesteście typem osób śpiących przez całą noc w jednej pozycji? Te wszystkie kwestie pozwolą ci lepiej dobrać szerokość łóżka. W przypadku odpoczynku wspólnie z dziećmi, zwierzętami lepszym wyborem będzie jednak nieco szersze łóżko. Podobnie, jeśli jesteś wiercipiętą. Nie bez znaczenia jest oczywiście kwestia przestrzeni w sypialni. Pamiętaj także, że do łóżka powinno być dojście do najmniej z dwóch, a najlepiej trzech stron.

Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

Zagłówek to bardzo praktyczne rozwiązanie, które docenia wiele osób. Cenią sobie go przede wszystkim osoby, które w łóżku nie tylko śpią. Jeśli czytasz książki lub oglądasz filmy w łóżku, z pewnością będzie ci wygodniej, jeśli za plecami będziesz miał miękki, ale stabilny zagłówek. Nowoczesne meble do sypialni coraz częściej wyposaża się natomiast w twarde i płaskie wezgłowie, które chroni ścianę przed uszkodzeniem. Część modeli łóżek z wezgłowiem pozwala na integrację zagłówka z szafkami nocnymi, co pozwala stworzyć w sypialni bardzo spójną aranżację. Do wyboru są oczywiście zagłówki metalowe (najmniej popularne), drewniane i tapicerowane. Zagłówek nie sprawdza się jednak zawsze. Wiele modeli łóżek z metalową ramą znacznie lepiej prezentuje się na tle prostej ściany. Niektóre drewniane łóżka także lepiej wyglądają bez tego dodatku. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład łózka bez typowego zagłówka, które można fantazyjnie obudowywać na przykład półkami na książki.

Jak dopasować łóżko do sypialni?

Łóżko do sypialni powinno być dopasowane przede wszystkim pod względem rozmiaru. Przemieszczanie się po sypialni powinno być proste, dojście do łózka bezproblemowe. Ważnym aspektem jest także oczywiście kwestia samej aranżacji i dopasowanie łóżka do wymarzonej stylizacji. Nie każdy model będzie pasował do nowoczesnego wnętrza, nie każdy sprawdzi się w stylu glamour. Do wyboru łóżka należy przystąpić więc dopiero w momencie, kiedy jesteśmy przekonani, jak chcemy urządzić sypialnię.

Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Nowoczesne łóżka mogą być wyposażone w kilka przydatnych funkcji, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ pozwalają one na lepsze wykorzystanie przestrzeni:

 • pojemnik na pościel – w formie szuflady lub przestrzeni pod stelażem otwieranej przez podnośnik,
 • rama łóżka zintegrowana z szafkami nocnymi,
 • łóżka z dołączonymi mikroregałami na książki,
 • wezgłowie z wbudowanym oświetleniem,
 • łóżka połączone z wysuwanym biurkiem,
 • łóżka połączone z szafą na ubrania.
Rate this post