Wygodne łóżko jest równie ważne jak wygodne ubranie. Okazuje się, że nasze upodobania dotyczące snu nie zawsze są zdrowe dla naszego kręgosłupa, dlatego powinniśmy poznać kilka zasad dotyczących zdrowego spania. Jeśli budzimy się z bólem kręgosłupa lub pleców, to znak, że powinniśmy wymienić łóżko lub poduszki, na których śpimy.

Poprawne ułożenie głowy podczas snu

Zanim zdecydujemy się na zakup takich podpór głowy podczas snu jak poduszka lub wałek, powinniśmy najpierw przetestować jedno i drugie, żeby sprawdzić na czym nam się lepiej śpi. Najważniejsze jest w tym wypadku anatomiczne ułożenie kręgosłupa szyjnego, który nie może być nienaturalnie wygięty ani w górę, ani w dół i nie może się zapadać. Obecnie możemy kupić specjalnie wyprofilowane poduszki do spania na plecach, na boku czy na brzuchu, które mają różne wypełnienie oraz różny stopień miękkości. W przypadku wałków do spania również możemy wybierać w różnych ich długościach, wysokościach i miękkości.

Łóżko miękkie czy twarde?

Okazuje się, że spanie na twardym podłożu, w dodatku bez poduszki, nie jest dobre dla naszego kręgosłupa, ponieważ wtedy nienaturalnie się on wygina. Kiedy przewracamy się na bok na takim łóżku, wówczas nasze ciało opiera się na kolanach, stawach skokowych, miednicy i na barku, wyginamy się przez to do boku, a kręgosłup się odkształca. To właśnie przez to możemy po jakimś czasie mieć problemy z kręgosłupem.

Zbyt miękkie łóżko również nie jest dobre, ponieważ plecy wyginają się wtedy w łuk, a kręgosłup znowu przybiera nienaturalną pozycję. Takie „tortury” zapewni nam też np. spanie w hamaku, w którym nie ma żadnego oparcia dla pleców.

Wystrzegać się należy także wyleżanego łóżka, które wymusza nienaturalne ułożenie ciała w jego dolnym odcinku pleców. Nasze ciało wówczas zapada się, a kręgosłup po raz kolejny nienaturalnie się wygina.

Łóżko specjalnie dla nas – czy to możliwe?

Idealne łóżko to takie, które pozwoli zachować naszemu kręgosłupowi jego anatomiczny kształt. Dlatego powinniśmy wybrać łóżko z twardym stelażem i materacem dopasowanym do naszego kręgosłupa. Jeśli będą na nim spały osoby o różnej wadze, wówczas wybierzmy materac średnio twardy.

Najzdrowsze dla naszego kręgosłupa byłoby łóżko wodne, ponieważ idealnie dopasowuje się do „krzywizn” naszego ciała. Niestety, takie łóżko posiada jedną zasadniczą wadę – jest bardzo drogie (minimum 3,5 tys. zł).

Autor: Anna Szok