Właściwie dobrany materac zapewnia wygodę podczas wypoczynku i poprawia jakość snu. Najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę podczas zakupu materaca do sypialni, jest jego twardość. Wyjaśniamy, czym kierować się dobierając twardość materaca i jakich oznaczeń szukać na produktach.

Stopnie twardości materacy

Producenci materacy posługują się znormalizowanymi oznaczeniami twardości swoich wyrobów. Dzięki zastosowaniu uniwersalnej, międzynarodowej skali możliwe jest właściwe dobranie materaca do potrzeb i preferencji. Zgodnie ze wspomnianą klasyfikacją wyróżnić można 4 stopnie twardości materacy do sypialni, od H1 do H4.

Materace oznaczone symbolem H1 to materace miękkie. Przeznaczone są one dla osób o wadze nieprzekraczającej 50 kg. Sprawdzają się przede wszystkim w łóżkach niemowlęcych oraz dziecięcych, choć mogą spodobać się również szczupłym kobietom, które lubią spać na miękkim podłożu. 

Średnio miękkie materace H2 dedykowane są dla osób lekkich. Znajdują zastosowanie w zarówno w sypialniach młodzieżowych, jak i w łóżkach osób dorosłych, przede wszystkim kobiet, osób starszych oraz mających problemy krążeniowe. 

Symbol H3 oznacza materace średnio twarde. Sprężyste podłoże zapewni komfort snu osobom o średniej wadze, od około 50 do 85 kg. Materace H3 przypadną do gustu wszystkim tym, którzy preferują wypoczynek na stosunkowo twardej powierzchni. 

Materace H4 to materace twarde. Przeznaczone są dla osób o większej masie, przekraczającej 85-90 kg. Sprawdzają się również w przypadku osób mających problemy z kręgosłupem. 

Jakie czynniki mają wpływ na dobór twardości materaca?

Twardość materaca powinna zostać dobrana do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wybierając materac, należy uwzględnić nie tylko wagę przyszłego użytkownika, ale również to, czy woli spać na twardym czy na miękkim podłożu.

Jak wyjaśnia specjalista ze sklepu firmowego producenta materacy REM SEN, zgodnie z czterostopniową skalą, kobieta ważąca około 50 kg może wybrać produkt H2, jeśli woli miękki materac, lub H3, jeśli preferuje nieco twardszy. Z kolei mężczyzna ważący 85 kg odbierze produkt o twardości H3 jako miękki. Dla niego twardym materacem będzie wyrób o oznaczeniu H4.

Dobór materaca jest sprawą bardzo indywidualną. Aby zapewnić komfort snu należy wybrać materac dopasowany do wagi użytkownika oraz do jego osobistych upodobań.