Nie ma wątpliwości, że to właśnie dobrze dobrany materac ma ogromny wpływ na jakość codziennego snu. Nocny wypoczynek jest z kolei niezbędny do regeneracji organizmu i sprawnego funkcjonowania każdego dnia. Jakie czynniki należy uwzględniać przy wyborze idealnego materaca do spania? Czym kierować się przy zakupie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Materac wedle indywidualnych preferencji

Nie da się jednoznacznie wskazać najlepszego materaca, który mógłby służyć każdemu, kto tylko chce w pełnym komforcie cieszyć się codziennie zdrowym snem. Wpływ na jakość spania ma dobranie materaca pod kątem jego twardości czy rodzaju zastosowanych technologii. Bez względu na to, czy skupia się uwagę na materacu sprężynowym, termoelastycznym, czy piankowym, ten produkt musi być dobrany do budowy ciała użytkownika, jego wagi, ulubionej pozycji spania czy ewentualnych schorzeń.

Czas też obalić mit, zgodnie z którym dobry materac to wyłącznie ten twardy. Tak naprawdę dobry sklep internetowy z materacami oferuje liczne modele, od tych najtwardszych po niezwykle miękkie, które również mogą sprzyjać zdrowemu wypoczynkowi w nocy.

Materac a rodzaj łóżka

Uznaje się, że to materac, a nie konstrukcja łóżka ma największe znaczenie, gdy chodzi o wygodę spania. Okazuje się jednak, że samo łóżko również jest niezwykle ważne. Dobrej jakości wypoczynkowi może sprzyjać np. łóżko kontynentalne, które daje możliwość spania na optymalnej wysokości od poziomu podłoża. Co więcej, materac w łóżku o tej konstrukcji zajmuje całą jego przestrzeń, jest też idealnie gładki i stabilny. Ma to ogromne znaczenie dla jakości snu.

Jak przyznają specjaliści ze sklepu LTM-home, należy zwrócić uwagę również na stelaż, na jakim umieszczony zostaje materac. W łóżkach kontynentalnych jest on mocowany na dolnej skrzyni, natomiast w tradycyjnych łóżkach do sypialni zastosowane są stelaże o różnej twardości. Ten miękki może wpływać na zbytnie zapadanie się materaca, przez co śpiący nie będzie mógł leżeć w wygodnej pozycji, a zniekształcenia mogą przyczynić się do poważnych schorzeń kręgosłupa.

Dobry materac, czyli jaki?

Bez względu na rodzaj wybranego materaca i zastosowane w nim wypełnienie, szczególną uwagę warto zwrócić na higienę snu. Dobrze, gdy materac jest wykonany z antyalergicznych materiałów. Powinien mieć właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne oraz zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Do materaca zawsze warto nabywać dopasowany ochraniacz, dzięki któremu ten zachowa swoją trwałość przez wiele lat. Ochraniacz uchroni też materac przed zabrudzeniami oraz zalaniem.