Wydaje się, że takim rodzajem okien, które są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych klientów, szukających idealnego wyposażenia do swojej sypialni, stają się okna z wielostopniowym uchyłem. Stanowią nowość na rynku systemów okiennych. Poznajmy więc ich właściwości.

Tajemnice nowego udogodnienia

Jak się okazuje, okna z powodzeniem mogą być wyposażone dodatkowo w tzw. wielostopniowy uchył. Jego montaż jest prosty, a konstrukcja opiera się na przystosowanej zasuwnicy. W przewidzianym miejscu przykręcić trzeba na niej odpowiedni element, który zablokuje jedną z pozycji przewietrzenia na uchylonym skrzydle. Nastąpi to dokładnie w momencie, gdy tylko klamka znajdzie się w odpowiednim położeniu (ok. 25° od góry). Okna z wielostopniowym uchyłem pozwalają na ustawienie skrzydła okiennego w dogodnej pozycji wentylacyjnej. Z kolei wbudowany system regulacji uchyłu okna sprawi, że będzie ono sterowane automatycznie. Zapewnione jest to dzięki ręcznej klawiaturze albo systemie zdalnego sterowania.

Konkurencyjna oferta

Dziś okna z wielostopniowym uchyłem stanowią niezwykle ciekawą ofertę, a do tego są rozwiązaniem korzystnym cenowo. Okna takie pozwalają, żeby ustawić je w maksymalnie trzech pozycjach wentylacyjnych. Jednak pojawiają się również alternatywne ich wersje z okuciem pozwalającym na wielostopniowy uchył liczący nawet do dziesięciu różnych położeń. Przy tym rozwiązanie to nadaje się zarówno do rozwiernych, jak i do uchylno-rozwiernych okien oraz pozwala na dostosowanie uchylenia okna do zmieniających się warunków atmosferycznych i własnych potrzeb. Dodatkowo producenci proponują okna z wielostopniowym uchyłem w różnych rozmiarach i kształtach. Dzięki temu więc będą mogły być one dostosowane do warunków architektonicznych danego budynku i różnych wymiarów pomieszczeń. Pamiętajmy też, że właśnie wielkość okien ma wpływ na poziom oświetlenia pomieszczenia naturalnym światłem.

Główne zastosowania

Trzeba zwłaszcza zwrócić uwagę na specyficzne zastosowania okien z wielostopniowym uchyłem. Nadają się one zarówno do pomieszczeń z klimatyzacją, jak i tych z mechaniczną wentylacją. Również znajdują spokojnie zastosowanie choćby w budownictwie pasywnym. Wszystko to jest możliwe za sprawą bardzo dobrych parametrów termicznych oraz dzięki szczelności okien z wielostopniowym uchyłem. Przede wszystkim zapewniają one więc doskonałą izolację termiczną pomieszczenia, zwłaszcza nie pozwalając na wyziębienie jego wnętrza, dzięki czemu spełniają w pełni wymagania energooszczędnego budownictwa. Do tego dochodzą jeszcze zalety związane z odpowiednim poziomem wyciszenia pomieszczenia, jakie zapewniają tego typu okna. Możliwe to staje się dzięki systemom wzbogaconym o komorowe uszczelki lub dzięki pakietom szybowym złożonym z tafli szkła o różnych grubościach.

Rate this post