Na rynku znajdziemy wiele ciekawych materiałów, które mogą posłużyć do wykonania kominka. Przy czym należy pamiętać, że materiał na obudowę powinien być dopasowany do specyfikacji kominka i stylu aranżacyjnego. Kamień to materiał naturalny, trwały oraz uniwersalny. Idealnie nadaje się do wykańczania i dekorowania przestrzeni. Kamienie stosowane na kominki są całkowicie ognioodporne i trwałe, dzięki temu kominek pozostanie niezmieniony przez lata.

Dlaczego kamień naturalny jest tak chętnie stosowany do wykańczania wnętrz?

Kamień jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Jest to całkowicie naturalny surowiec, praktycznie gotowy do użycia – wystarczy ewentualna obróbka, tj. szlifowanie i impregnacja. Obróbka kamienia inspiruje ludzi od tysięcy lat. Początkowo był on wykorzystywany jedynie, jako materiał budulcowy, czyli wznoszono z niego domy, pomniki, czy nagrobki. Obecnie kamień jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Można stworzyć z niego eleganckie kominki, posadzki, blaty, czy parapety.

Kamień jest inwestycją na wiele lat i nigdy nie wyjdzie z mody. Jest on bardzo wytrzymały i dobrze poddaje się zabiegom kamieniarskim – można z łatwością go polerować, ciąć czy rzeźbić. Odpowiednio zaimpregnowany wyróżnia się także ogromną wytrzymałością na niekorzystne warunki zewnętrzne – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Kamieniarstwo WENTA z Sierakowic, która jest działającym na rynku lokalnym zakładem kamieniarskim o niemal 40-letniej tradycji.

Kamień to materiał całkowicie naturalny i niepylący, co sprawia, że jest przyjazny nawet dla alergików i może być stosowany w domu, w którym mieszkają małe dzieci oraz osoby cierpiące na choroby układu oddechowego.

Z jakiego kamienia naturalnego najczęściej buduje się kominki?

Do wykonania kamiennej obudowy kominka można zastosować w zasadzie wszystkie rodzaje kamienia naturalnego, jednak najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym surowcem do budowy kominków jest granit. Charakteryzuje się on dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, odpornością na zarysowania, działanie środków chemicznych i wilgoć. W zależności od domieszek innych minerałów oraz od tego, skąd pochodzi, przyjmuje różne zabarwienie. Ciemne kolory idealnie prezentują się w dużych i eleganckich pomieszczeniach, a te jaśniejsze są dobrym tłem dla mniejszych pomieszczeń. Kamień ten wpasuje się zarówno w ekstrawagancką aranżację, jak i w styl rustykalny oraz skandynawski.

Równie dużą sympatią cieszy się marmur, który jest bardziej miękki od granitu, dlatego zaleca się stosowanie go na powierzchniach o niezbyt wzmożonej eksploatacji. Chętnie stosowany jest we wnętrzach, głównie dzięki walorom estetycznym, a szczególnie bogatej palecie barw. Po ułożeniu należy go jednak zabezpieczyć środkiem impregnującym, przez co nie będzie się ścierał, rysował i ulegał zmatowieniu. Kominek marmurowy może pełnić nie tylko funkcję ogrzewania, ale także stanowić stylowy, elegancki i luksusowy element wystroju wnętrza. Mimo że charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością, to dobrze poddaje się zabiegom kamieniarskim. Z łatwością można go polerować, ciąć i rzeźbić, dzięki temu możemy uzyskać obudowę kominka zarówno o prostej bryle, jak i finezyjnym kształcie z licznymi zdobieniami. Warto także dodać, że kominki marmurowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, przez co długo wyglądają na nowe i nie widać na nich śladów użytkowania. Poza granitem i marmurem ciekawą propozycją do budowy kominków jest także onyks przepuszczający światło, który zdecydowanie podbije serca miłośników oryginalnych aranżacji. Równie wdzięcznym materiałem będą inne kamienie miękkie, które są stosunkowo łatwe w obróbce, np. trawertyn, piaskowiec, czy wapień.

Rate this post