Narożnik czy kanapa – oto jest pytanie! Na pewno każdy, kto choć raz urządzał salon, wie, jak trudny jest to dylemat. Meble powinny być bowiem dobrane nie tylko względem wielkości pomieszczenia i ilości dostępnego miejsca, ale także w sposób zgodny z aranżacją. Co to dokładnie oznacza? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Wielkość salonu a wybór mebli

Na początku warto sobie uświadomić, że narożniki zwykle są dużo większe niż kanapy. Oznacza to, że nie tylko świetnie sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach, ale także umożliwią wygodne przyjmowanie gości na popołudniowej kawie. Wybierając narożnik, nie jest konieczne ustawianie dodatkowych foteli, chyba że dysponujemy naprawdę dużym salonem i lubimy spędzać czas w sporym gronie rodziny i przyjaciół. Wówczas im więcej miejsc siedzących – tym lepiej.

Kolejna ważna rzecz to kształt narożnika. Najczęściej wybierany jest klasyczny narożnik L, który jest kompaktowy i zmieści się niemal w każdym pomieszczeniu. Do większych salonów zalecany jest duży wygodny narożnik w kształcie litery U, w którym siedziska umieszczone są po obu stronach. Wybierając tego typu mebel, nawet w dużych salonach można zrezygnować z dodatkowych foteli.

W przypadku klasycznej kanapy wielkość pomieszczenia nie stanowi żadnej przeszkody – kompaktowe i zgrabne sofy zmieszczą się w każdym, nawet bardzo małym salonie. Niemniej jednak kanapy często stawiane są w towarzystwie foteli, zwłaszcza w dużych pokojach, co wynika bezpośrednio ze stylu aranżacji wnętrza.

W przypadku mebli wypoczynkowych wielkość ma znaczenie, a odpowiednio dobrany rozmiar może uczynić przestrzeń bardziej funkcjonalną. Dysponując bardzo ograniczonym wnętrzem lub szukając mebla na wymiar do dużego salonu najlepiej skontaktować się z producentem mebli tapicerowanych Meble Domi, który oferuje zarówno nowoczesne, jak i klasyczne modele.

Jaki mebel do jakiej aranżacji?

Kolejnym kryterium wyboru idealnych mebli do salonu jest styl, w jakim urządzamy mieszkanie lub dom. Dla miłośników nowoczesnych aranżacji dobrą propozycją jest zakup narożnika. Prostota i minimalizm to podstawowa zasada obowiązująca w urządzaniu współczesnych wnętrz, a dokładnie tymi cechami odznaczają się narożniki.

Jeśli jednak lubimy przełamywać kanony i trendy wnętrzarskie, zdecydujmy się na kanapę. Przykładowo, szara, klasyczna kanapa idealnie sprawdzi się w rustykalnych i skandynawskich aranżacjach. A jeśli do tego dodamy fotel w stylu retro o wyrazistym kolorze, to przestrzeń nabierze wyrazu i charakteru.

Rate this post