Dodatki sprawiają, że wnętrza naszych domów czy mieszkań nabierają wyjątkowego charakteru. Często to właśnie one decydują o tym, jak się czujemy w danym pomieszczeniu. nie bez powodu stare polskie przysłowie mówi o tym, że diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli więc chcesz nadać swojemu wnętrzu niezwykłego charakteru, wybierz lustro kolonialne.

Kilka słów na temat stylu kolonialnego

Styl kolonialny w swojej estetyce nawiązuje głównie do wnętrz, aranżowanych przez Brytyjczyków w zamorskich koloniach korony w XIX wieku.

Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca ze sklepu internetowego Meble Świata:

Zarówno w przypadku mebli, jak i ozdób, charakteryzuje go niezwykła elegancja i angielska prostota w wyjątkowy sposób połączona z indyjskim bogactwem zdobień. Znakiem szczególnym zaś tego stylu jest naturalny rys, jakiego nadają mu egzotyczne drewno oraz inne surowce, pochodzące prosto od Matki Natury.

Oryginalne meble i ozdoby kolonialne produkowane były na wzór wiktoriańskich. Mieszkający w koloniach Brytyjczycy tworzyli w ten sposób namiastkę swojej ojczyzny. Obecnie produkty wnętrzarskie w stylu kolonialnym występują w różnych zakątkach świata, a ich popularność nieustannie wzrasta. Oprócz tego, że cieszą oczy i dusze estetów, są także bardzo solidne i wytrzymałe. Można zaryzykować tutaj stwierdzenie, że są one jak wino, im starsze tym lepsze. Ponadto kolory materiałów, z których powstają nawiązują do barw ziemi i egzotycznej natury, co tworzy niebanalną atmosferę we wnętrzu, w którym się znajdują.

Styl kolonialny ma jeszcze jedną istotną zaletę. Otóż tak meble, jak i ozdoby, tworzone w jego duchu, charakteryzuje niezwykła praktyczność. Bardzo często pełnią one bowiem więcej niż jedną rolę. Doskonałym przykładem może być tutaj lustro kolonialne z okiennicami, dodatkowo wyposażone w półeczkę i szuflady.

Dlaczego warto wybrać lustro kolonialne?

Lustra w stylu kolonialnym doskonale mogą dopełnić aranżację wnętrza, które urządzone jest w oryginalnym stylu. Obecnie bardzo modne jest mieszanie różnych stylów architektonicznych, co przekłada się również na proces wykańczania wnętrz. Należy tylko pamiętać o tym, aby całość aranżacji zachowała równowagę. Wówczas lustro kolonialne nada naszemu wnętrzu dostojności i elegancji, zabarwionej nutką tajemniczości, która tak bardzo obecna jest w przepełnionych magią wnętrzach z hinduskich baśni.

Kolonialne dodatki, dzięki swoim materiałom i kolorom, nadają także wnętrzom wyjątkowego ciepła, tak charakterystycznego dla Indii. Ponadto ich konstrukcja i forma, podobnie jak w przypadku innych hinduskich dekoracji, powstaje z zachowaniem harmonijnych proporcji. Te zaś budują we wnętrzach atmosferę spokoju i wyciszenia, które w obecnych czasach nie sposób przecenić.

[avg] ([per]) [total] vote[s]