Podłogowa lampa stojąca rzadko pełni wyłącznie funkcję praktyczną. Decydując się na taki zakup, z reguły kierujemy się nie tylko potrzebą wprowadzenia do wnętrza dodatkowego źródła światła, ale też chęcią urozmaicenia wystroju. Lampy stojące rzeczywiście doskonale sprawdzają się w roli elementów dekoracyjnych. Oczywiście, jeśli wybierzemy model spełniający nasze oczekiwania i pasujący do danego wnętrza.

Lampy podłogowe najczęściej ustawiane są w salonach, jadalniach czy też pokojach dziennych. Tego typu pomieszczenia o przeznaczeniu wypoczynkowym i reprezentacyjnym są zazwyczaj największe, toteż wprowadzenie do nich dużej dekoracyjnej lampy zwykle nie sprawia trudności. Jednak w ostatnim czasie lampy stojące coraz częściej pojawiają się w mniejszych pomieszczeniach, takich jak sypialnie, domowe pracownie, a nawet w pokojach dziecięcych.

Lampa stojąca dopasowana do wnętrza

Mówiąc o dopasowaniu lampy do wnętrza, mamy na myśli nie tylko jego wystrój, ale również wielkość. Stojąca lampa podłogowa siłą rzeczy potrzebuje miejsca, w którym będziemy mogli ją ustawić i wygodnie z niej korzystać. Toteż rozglądając się za idealnym modelem, trzeba zwracać uwagę na wymiary lampy. Przed rozpoczęciem poszukiwań najlepiej więc będzie wybrać miejsce, w którym ma stanąć nowe źródło światła i dokładnie je wymierzyć.

Nie mniej ważny jest wygląd nowej lampy, która powinna pasować do stylu całej aranżacji. Niesamowita różnorodność dostępnej oferty sprawia, że odnalezienie odpowiedniej propozycji nie powinno przysparzać trudności – mówi ekspert ze sklepu internetowego z oświetleniem Phenomena Light.

Najwięcej ciekawych możliwości zdają się dawać wnętrza nowoczesne. W sklepach oświetleniowych nie brak prostych lamp podłogowych w stylu minimalistycznym (np. Tampa Silver producenta Nowodvorski, Stick — ZumaLine, AYO — Loftlight), lamp designerskich (np. Mercurio — Milagro, Sfera Floor — Loftlight) oraz tych najbardziej stylowych lamp, przypominających wyjątkowe rzeźby (Nardo — ZumaLine, Glenn — SpotLight).

We wnętrzach klasycznych i stylizowanych najpiękniej będą prezentowały się tradycyjne lampy z abażurami oraz lampy retro, takie jak model Edward z metalowym kloszem i drewnianą rampą albo Movie, czyli lampa imitująca oświetlenie z planu filmowego (kolekcje SpotLight).

Lampa stojąca dopasowana do twoich potrzeb

Wybierając oświetlenie do wnętrza, nie możemy kierować się wyłącznie wymiarami i wyglądem oprawy. Najważniejsze są parametry oświetlenia. To, jakie światło najlepiej sprawdzi się w danym zastosowaniu, zależy od jego przeznaczenia. Do czytania najlepiej sprawdzi się podłogowa lampa stojąca o świetle punktowym, a najlepiej z możliwością regulacji jego kierunku. Z kolei lampa, która ma służyć przede wszystkim budowaniu atmosfery, może dawać światło rozproszone, zatem sprawdzą się tu abażury (np. Hilary – Alfa Sosnowscy, Lotta – Britop) oraz niskie, typowo dekoracyjne lampy podłogowe (Wheel, Flam – Nowodvorski).

Zwróć uwagę na rodzaj żarówki, jaka może być stosowana z daną lampą i staraj się wymierać modele obsługujące świetlówki LED. Źródła światła LED są nie tylko najbardziej oszczędne w eksploatacji, ale też bardzo efektowne, zdrowe i ekologiczne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]