Wcale nie jest łatwo dobrać idealne okno do salonu. Jednak współczesne dodatkowe wyposażenie okien sprawia, że można znacznie poprawić jego funkcjonalność, a przez to bardziej dopasować je do naszych potrzeb i wymagań. W przypadku okna do pokoju dziennego mamy parę ciekawych propozycji, z którymi warto się zapoznać. Sprawdźmy, jakie okna pokojowe wybrać.

1. Okna pokojowe i hamulec rozwarcia

Ponieważ okna stanowią inwestycję na długie lata, a zwłaszcza okna salonowe przeznaczone są do pomieszczenia, w którym powinnyśmy zwykle zażywać relaksu i wytchnienia, warto, aby okno zapewniało udogodnienia usprawniające jego użytkowanie.

Przede wszystkim w oknie do pokoju dziennego zamontować należy hamulec rozwarcia. System hamulcowy przy tym jest sterowany klamką. Oznacza to, że od razu wybierając szerokość rozwarcia okna i przekręcając klamkę do dołu o 45°, można zablokować skrzydło. Dzięki temu ustawimy je w należytym miejscu i nie ma obawy, że ulegnie to zmianie, gdyż dopiero ręcznie można dokonać przesunięcia jego położenia. Uniknąć tak można zrzucenia przypadkowym podmuchem doniczki czy przytrzaśnięcia oknem firanki, ale również doskonale to rozwiązanie nadaje się do przewietrzenia pomieszczenia.

2. Stabilizator uchyłu

Kolejną ciekawą funkcjonalnością, o jaką może być wzbogacone okno do pokoju dziennego, staje się coraz bardziej popularny stabilizator uchyłu. Stanowi system zintegrowany w rozwórce, który pozwala na unieruchomienie okna w pozycji uchylonej. W ten sposób nie musimy się martwić, że pozostawione bez dozoru okno zamknie się nam pod wpływem działania przeciągów czy podmuchów wiatru. Dodatkowo niektórzy producenci stolarki okiennej zapewniają taką możliwość przełożenia rozwórki, że uzyskamy bardziej przydatną latem szerokość uchyłu około 140 mm oraz 80 mm rozwarcie znacznie bardziej potrzebne zimą

3. System do zatrzaskiwania

Bardzo praktycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o okno do pokoju dziennego, okazuje się być specjalny uchwyt, dzięki któremu możliwe będzie zatrzaśnięcie okna balkonowego od jego zewnętrznej strony. Na takie udogodnienie pozwala bowiem system do zatrzaskiwania okna zamontowany na zewnętrznej części skrzydła. W ten sposób poprawiony zostaje niezwykle komfort użytkowania okna do pokoju dziennego. Przede wszystkim właściciel wchodzący do środka domu, nie musząc korzystać z klamki, może w każdym momencie dostać się do jego wnętrza. Wystarczy lekko pchnąć drzwi balkonowe. A przez cały czas, jaki będziemy siedzieli sobie na balkonie czy tarasie, nie będziemy musieli się martwić o przeciągi czy o denerwujące łomotanie drzwi w ościeżnicę.

4. Szyby refleksyjne

Pokój dzienny jest specyficznym pomieszczeniem w domu. Warto, aby był dobrze nasłoneczniony naturalnym światłem, ale można też zastosować w oknie do pokoju dziennego także inne wyposażenie z zakresu stolarki okiennej. Mamy tu na myśli głównie skorzystanie z funkcji zapewnianych przez specjalne szyby refleksyjne, które są zdolne do kumulacji ciepła w masie szkła. Dzięki nim promienie słoneczne są bowiem odbijane od szkła i w ten sposób możemy z kolei uniknąć zbyt natarczywego promieniowania słonecznego.

Rate this post