Co powiesić w oknie w małym salonie? Ciężka sprawa… zwłaszcza, gdy półki szaf uginają się pod ciężarem tradycyjnych, ciężkich zasłon i firan. Zastanówmy się zatem, czy chcemy nadać naszemu wnętrzu efektowny wygląd, wizualnie powiększając jego rozmiary, czy sprawiając, że wyda się przytłoczone zmniejszyć, je jeszcze bardziej?

Zwiewne zasłony

Pamiętajmy, materiał, z którego wykonano zasłony oraz ich kolor potrafi optycznie kształtować przestrzeń. Z tego powodu nie zawieszajmy w oknach małego salonu lejących się, masywnych zasłon. Nie dopuszczą one, aby do małego wnętrza wpadała wystarczająca ilość światła, jeszcze bardziej zmniejszając je wizualnie. Dodatkowo sprawią, że pokój wyda nam się przytłoczony i nieestetyczny. Dlatego też w miejsce ciężkich zasłon w okna małego salonu zawieśmy lekkie zasłonki, odpowiednio dobrane do dodatków oraz mebli.

Mały salon wymaga optycznego powiększenia. Uzyskamy je dzięki właściwie obranym zasłonom, wykonanym ze zwiewnego, delikatnego materiału o odpowiednim wzorze i jasnej, zwiększającej przestrzeń, barwie (beże, biel, szarość).

Najlepiej zakupmy zasłony w poziome pasy, które sprawią, że wizualnie mały salon wyda się znacznie szerszy. Gdy nasz pokój dodatkowo jest niski zamiast pasów postawmy na poziomy wzór, który prócz poszerzenia przestrzeni sprawi wrażenie zwiększenia się jej wysokości. Efekt samego podwyższenia pokoju uzyskamy natomiast wieszając w oknach zasłony z pionowymi pasami.

Czasami nasz mały salon jest wąski i długi – tę dysproporcję możemy wyrównać także używając do tego zasłon. Pamiętajmy jednak, że  ciemny, ciepły kolor zasłony skróci optycznie pomieszczenie. Wieszając ją, powinniśmy zadbać o pomalowanie ścian na jasny kolor, aby uniknąć wrażenia ciasnoty.

Rolety materiałowe

Rolety materiałowe są niezwykle praktycznym sposobem przysłonięcia okna. Pozwalają nam uzyskać półmrok w pokoju nawet w słoneczne dni, zaś te pokryte srebrną powłoką wytwarzają przy tym przyjemny chłód. Dodatkowo, w odróżnieniu od firanek czy zasłon, rolety nie zasłaniają grzejników, nie przeszkadzając tym samym w przepływie ciepła w pomieszczeniu. Co więcej, samo ich zawieszenie zwiększa optycznie mały salon, bowiem nie przysłonią, inaczej niż firanki, ani skrawka ściany.

Pamiętajmy, że rolety dostępne są w różnych barwach i wzorach. Niestety mały salon uniemożliwia nam dowolny ich wybór. Musimy dobrać je odpowiednio do wystroju wnętrza, zwracając przy tym uwagę na właściwości barw – jasne kolory powiększają przestrzeń, ciemne zaś ją pomniejszają.

Zwiewne firanki

W małym salonie firanki, podobnie jak zasłony, powinny być wykonane z lekkich materiałów (np. tiul czy organza) o jasnej, nadającej przestronności kolorystyce. W ten sposób wpuścimy przez okno maksymalną ilość naturalnego światła, rozjaśniając mały salon i zwiększając go optycznie.

Białe, beżowe, błękitne lub szare barwy powiększą wizualnie zasłonę, oddalając ją od nas. W ten sposób łatwo uzyskamy złudzenie większego wnętrza, które przy okazji, dzięki użytym w nim barwom, będzie zdawało się spokojne i uporządkowane. Przy delikatnych firankach nie będzie nawet mowy o wrażeniu przytłoczenia pokoju.

Jak widzimy, to, co powiesimy w oknie kształtuje przestrzeń małego salonu. Odpowiednio dobierając ozdoby okienne, możemy ją optycznie powiększać, zmniejszać, wydłużać lub skracać. Wykorzystajmy podane wyżej właściwości materiałów i barw, a nasz mały salon z ciasnej klitki zmieni się wizualnie w większy pokój.

Autor: Anna Jaroszewicz