Utrzymanie domu lub instytucji publicznych w należytym porządku to niełatwe zadanie. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy błoto i brud pojawiają się niemalże codziennie. Wszystkie te zanieczyszczenia w prosty sposób wnoszone są na podeszwach butów bezpośrednio do pomieszczeń. Sprawia to, że częstotliwość prac porządkowych wciąż wzrasta. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się zastosowanie odpowiedniej wycieraczki.

Podział wycieraczek wewnętrznych

Wycieraczki zewnętrzne skutecznie usuwają z butów większe zanieczyszczenia, takie jak woda, błoto, śnieg, kamienie lub żwir. Aby uniknąć codziennego sprzątania, warto pozbywać się z butów zabrudzeń poprzez zastosowanie do odpowiednich mat. Wycieraczki wewnętrzne można podzielić na trzy kategorie: osuszające, czyszczące oraz osuszająco –czyszczące.

W wycieraczkach osuszających stosuje się wyjątkowo trwałe i solidne wkłady tekstylne, które odpowiadają za pochłanianie wody z obuwia. Ten rodzaj materiału jest dodatkowo bardzo odporny na ścieranie, co przekłada się na jego trwałość.

Wycieraczki czyszczące wyposażone są w specjalne aluminiowe grzebienie i gumowe wkłady, które przyśpieszają proces ściągania zabrudzeń. Istotne jest także ich odpowiednie wyprofilowanie. Ten rodzaj wycieraczek również cechuje się ogromną wytrzymałością, co jest zasługą połączenia kilku różnych materiałów.

Z kolei wycieraczki czyszcząco – osuszające łączą funkcję odprowadzania wody i ściągania zabrudzeń. Tworzą je gumowe oraz tekstylne wkłady. Specjalistyczny układ powierzchni czyszczących w szybki sposób odprowadza zanieczyszczenia, zapobiegając wnoszeniu ich do środka. To ciekawy kompromis między powyższymi typami wycieraczek. Świetnie sprawdzi się w zatłoczonych korytarzach, w których panuje duży ruch.

Jakie wycieraczki wewnętrzne wybrać?

Kupując wycieraczki do wnętrza, należy zwrócić uwagę na ich jakość, rodzaj użytych materiałów, a także sposób wykonania. Poza pełnieniem podstawowych funkcji, wycieraczki wewnętrzne stanowią także element dekoracyjny. Warto dostosować je do stylu wnętrza, stawiając na klasyczne rozwiązania lub nieco bardziej eleganckie, jak te plecione i ażurowe. Ponadto dzięki odpowiednio dobranym wycieraczkom także podłoga w pomieszczeniach zachowa dłuższą żywotność, gdyż jej kontakt z piaskiem i drobnymi zanieczyszczeniami, mogącymi powodować uszkodzenia, zostanie zminimalizowany.

W wielu przypadkach wycieraczki pełnią także funkcję ochronną. Pochłaniają nadmiar wody, zapobiegając tym samym potknięciom i poślizgnięciom.  Na rynku dostępne są także specjalistyczne maty antypoślizgowe, które sprawdzą się chociażby na schodach, zapewniając bezpieczne poruszanie się po nich – dodaje pracownik firmy Unimat, zajmującej się produkcją wycieraczek systemowych wewnętrznych i zewnętrznych.

Warto zwrócić uwagę również na to, aby wycieraczki były łatwe w utrzymaniu oraz czyszczeniu. Prym w tej dziedzinie wiodą przede wszystkim wycieraczki gumowe, z których można bez śladu usunąć nawet zaschnięte zabrudzenia.

Rate this post