Z czym kojarzy nam się mały przedpokój? Z ciasnotą oraz z leżącymi  wszędzie kurtkami czy butami. Czy musi tak być? Oczywiście, że nie. Wystarczy, że odpowiednio wyposażymy to niewielkie pomieszczenie w funkcjonalne i wygodne w użyciu meble. Wówczas, nawet gdy nie posiadamy obszernej szafy, elegancko ustawimy buty oraz powiesimy okrycia całej rodziny.

Spójrzmy zatem na meble, które pozwolą nam na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni małego przedpokoju i zachowanie w nim nienagannego porządku. Pamiętajmy bowiem, nawet mały przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, jakie widzą nasi goście. Zadbajmy zatem, by był efektowny.

Stojaki na buty

Obowiązkowo musimy wyposażyć nasz mały przedpokój w stojaki na buty o ciekawych kształtach. Nadadzą one nowoczesnego wyglądu pomieszczeniu, a przy tym pozwolą na zachowanie porządku na podłodze, umożliwiając łatwe znalezienie własnego obuwia. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać te stojaki na buty, które będą dopasowane do ściany i reszty wystroju naszego przedpokoju. W taki sposób unikniemy wrażenia chaotyczności czy pomieszania stylów. Gdy mamy niezagospodarowaną choć jedną ścianę, postawmy na stojak, który będzie rozszerzał się ku górze, gdyż pozwala on na oszczędzenie miejsca a do tego efektownie wygląda.

Siedziska

Mimo niewielkich rozmiarów małego przedpokoju, warto wyposażyć go w miejsce do zakładania butów. Aby oszczędzić powierzchnię, zainstalujmy mebel typu 2 w 1. Przykładowo, zakupmy specjalnie projektowane do małych pomieszczeń krzesełka, które jednocześnie pełnią funkcję wieszaka na ubrania. Inną ciekawą propozycją jest zamontowanie dostosowanego do małych przedpokoi grzejnika z ławeczką. Możemy również przymocować do ściany krzesełko, które składa się zaraz po użyciu, nie zajmując niepotrzebnie miejsca.

Wieszaki na odzież

Mały przedpokój nie powinien być zastawiony szafami, stojakami czy szafkami, gdyż zajmują one bardzo dużo przestrzeni. Rezygnując z tradycyjnych mebli, zaopatrzmy się w oszczędzające powierzchnię, mocowane do ścian półeczki na czapki czy szaliki. Ciekawym pomysłem jest także ustawienie w małym przedpokoju szaf stelażowych. Ich zaletą jest możliwość dowolnego przemieszczania oraz niewielkie rozmiary. Będzie to wielkim ułatwieniem, gdy zechcemy zmienić aranżację naszego przedpokoju.

Meble i ich zabudowy

Mały przedpokój nie powinien być wyposażony w zamknięte szafy, szafki ani pawlacze. Sprawiają one wrażenie przytłoczenia i ciasnoty, optycznie zmniejszając i tak niewielkie wnętrze. Zamiast nich umieśćmy w nim, najlepiej robioną na miarę, otwartą zabudowę w systemie kolumnowym. Nie tylko nie pomniejszy ona wizualnie powierzchni korytarza, ale też, dzięki niej, będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie, co leży.

Jak widzimy, mały przedpokój powinien być umeblowany minimalistycznie. Aby nie zabierać przestrzeni, zrezygnujmy ze zbędnych ozdobników, a dobrze dobrane meble potraktujmy jako całą dekorację korytarza. W ten sposób nasz mały przedpokój stanie się nie tylko estetyczny, ale i wygodny w użytkowaniu oraz, dzięki stylowym sprzętom, w pełni nowoczesny.

Autor: Anna Jaroszewicz