Przytulny i komfortowy kącik snu dla malucha to jeden z aspektów, o których rodzice myślą już na długo przed porodem. Najważniejsze jest dla nich dobro najmłodszego członka rodziny, z tego względu chcą się jak najlepiej przygotować, wybierając pościel do wózków i łóżeczek. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wybieraniu prześcieradeł dziecięcych, aby każde dziecko czuło się w nich komfortowo.

Najważniejszy jest materiał

Dziecięce prześcieradło powinno być delikatne, a najlepiej w 100% bawełniane, co nie tylko sprawi, że materiał będzie oddychający, nie będzie się elektryzował, ale także prześcieradło wystarczy nam na dłużej. To od wysokojakościowego materiału w dużej mierze zależy spokojny sen dziecka i zmniejszenie ryzyka wystąpienia u niego podrażnień.

Jak twierdzi ekspert z firmy Świat Dziecka : „Prześcieradło do wózka z dobrej jakości bawełny to świetne rozwiązanie dla wszystkich mam. Wpływa ono nie tylko na wygodę dziecka, ale także jest łatwe w wypraniu i dodatkowo chroni wózkowy materac”.

Tańszymi zamiennikami są prześcieradła wykonywane z jerseyu, gładkiej bawełny, czy froty. Te ostatnie są ciepłe, miękkie i przyjemne w dotyku, natomiast gładka bawełna jest chłodniejsza i bardziej szorstka. Jersey z kolei jest bardziej miękki niż gładka bawełna oraz chłodniejszy niż materiał frotte.

Funkcjonalne rozwiązanie

Dzieci zarówno w łóżeczku, jak i w wózku żywiołowo poruszają się nie tylko podczas zasypiania, ale także w czasie samego snu. W związku z tym warto wybrać prześcieradła, które zostaną na miejscu i nie będą się rolować. Bardzo chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem są prześcieradła z gumką, oferowane między innymi przez markę La Millou, które sprawdzają się zarówno w przypadku łóżeczek, jak i wózków dziecięcych. Wybierając prześcieradło warto zdecydować się na większy rozmiar niż materac, który chcemy przykryć. Pomoże to we włożeniu dodatkowego materiału pod spód i zapobiegnie poruszaniu się prześcieradła pod wpływem każdego ruchu dziecka.   

Warto wybrać nieprzemakalność

Decydując się na prześcieradło dla niemowlaka lub dziecka, którego próbujemy oduczyć korzystania z pieluszki, warto rozważyć wybór nieprzemakalnego prześcieradła z ceratką lub specjalnego podkładu higienicznego pod zwykłą pościel. Przykładem materiału dobrze absorbującego wodę jest tkanina bambusowa, z której wykonane są np. prześcieradła Qbana Mama. Jest to rozwiązanie coraz chętniej stosowane do wózków i łóżeczek, które pomaga zabezpieczyć je przed zmoczeniem, nieprzyjemnym zapachem i zniszczeniem. Może się to przyczynić do bezstresowego zasypiania zarówno najmłodszego członka rodziny, jak i jego rodziców.