Łóżeczko to kołyska to miejsca, w których niemowlę – przynajmniej teoretycznie, bo część maluchów preferuje ręce mamy lub taty – spędza większość czasu, śpiąc w nocy i odpoczywając w ciągu dnia. By zapewnić mu jak największy komfort, warto starannie wybrać pierwsze komplety pościelowe. W tym artykule sprawdzimy, w co warto się zaopatrzyć i na jakie parametry zwracać szczególną uwagę podczas kompletowania pościelowej wyprawki.

Co wchodzi w skład kompletu pościelowego dla malucha? 

Każde dziecko jest inne i od samego początku ma swoje preferencje dotyczące czasu, miejsca i pościeli do spania. W skład standardowych kompletów wchodzi zwykle prześcieradło – najczęściej na gumce, kołderka i płaska poduszka lub ochraniacz na szczebelki łóżeczka oraz komplet poszewek. W praktyce jednak często kołderkę zastępuje się śpiworkiem, którego maluszek nie może odkryć w czasie snu, lub miękkim i ciepłym kocykiem, a z poduszki w pierwszych miesiącach życia można spokojnie zrezygnować. Jak widać, rodzaj pościeli dziecięcej trzeba dobrać indywidualnie do potrzeb każdego niemowlęcia.

Dobre tkaniny to podstawa 

Niezależnie od typu pościeli, na jaki się zdecydujemy, kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego została uszyta. Skóra najmłodszych dzieci jest bowiem szczególnie wrażliwa i wymaga bezpiecznych, przewiewnych i odprowadzających wilgoć tkanin, które nie wywołają alergii i podrażnień. Nie warto więc kupować pościeli z materiałów sztucznych – znacznie lepiej sprawdzi się klasyczna wysokogatunkowa bawełna, ciepła flanela lub antybakteryjne tkaniny bambusowe.

Wybierając pościel, trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy jest dobrze uszyta i nie ma twardych elementów, np. guzików, które mogą przeszkadzać dziecku w czasie snu lub, co gorsza, zostać przez nie oderwane i połknięte. Tkanina powinna być przyjemna w dotyku, gładka i miękka. Wysokiej jakości zestawy pościelowe i kocyki z certyfikowanych materiałów można znaleźć m.in. w internetowym sklepie z artykułami dziecięcymi Od niemowlaka do starszaka.

Jeśli chodzi o prześcieradło, warto wybierać tkaniny nieprzemakalne, a przy tym oddychające lub zdecydować się na specjalny podkład zabezpieczający materac i pochłaniający wilgoć.

Jaki rozmiar pościeli wybrać? 

Rozmiar pościeli trzeba dobrać do wieku dziecka i wymiarów łóżeczka lub kołyski. Najczęściej spotykane materacyki dla maluchów mają 60 na 120 cm lub 70 na 140 cm. Kołderka powinna być nieco szersza niż materac, np. 120 na 90 cm, a standardowa poduszka ma wymiary 40 na 60 cm i grubość 2–4 cm. Śpiworki trzeba natomiast dopasować do wzrostu malucha.

Rate this post