Pokój dziecięcy to wyjątkowe miejsce. Dorosłym wydaje się on zwykłym pomieszczeniem, pamiętajmy jednak, że w oczach dzieci to miejsce nabiera magii i szczególnej wartości. Aranżacja pokoju dziecięcego jest niezwykle zajmująca. Przede wszystkim pozwólmy swoim dzieciom brać udział w wyposażaniu wnętrza, niech one same wykreują swój wymarzony świat. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które będą przydatne podczas urządzania pokoju dla dziecka.

Pokój dziecka powinien spełniać podstawowe funkcje:

Pełne bezpieczeństwo

Pokój każdego dziecka musi być w pełni bezpieczny! To najważniejszy warunek, który zagwarantuje nam spokój na długie lata. W tym celu pomoże nie tylko troska o czystość. Aby zapewnić bezpieczeństwo, dopracujmy stosowne wykończenie wnętrza, zadbajmy o ściany, odporny sufit, porządną podłogę, bezpieczne ogrzewanie i szczelne okna, a także wybierajmy odpowiednie meble i dodatki. Pokój powinien być również bardzo dobrze oświetlony.

Wyobraźnia

Pokój powinien być miejscem, w którym dziecko będzie rozwijało swoją wyobraźnię. Co więcej, to właśnie pokój powinien rozwijać wyobraźnię! Fantazja dziecka jest nieograniczona, a wspomaga ją chociażby kolorystyka pokoju. Niech pokój dziecięcy będzie wielobarwny – dziecko w ten sposób będzie poznawało świat. Unikajmy monotonnych i jednolitych barw, na które często stawiamy ze względu na praktyczność i ekonomiczność.

Puśćmy również wodze fantazji w samej aranżacji wnętrza. Bajkowy wystrój da dziecku wielką radość. Pozwólmu dziecku samemu wybrać dodatki do pokoju. Niech samo zdecyduje, jak ma wyglądać jego pokój, niech samo wybierze motyw przewodni, zależnie od jego zainteresowań i upodobań.

Postawmy na bogactwo zdobień. Dekoracje mogą być wielofunkcyjne – twórcze malowidła zarówno pięknie dekoruja pokój, jak i mogą w wyjątkowo skuteczny sposób posłużyć do nauki (co powiedzielibyście na kolorową tabliczkę mnożenia na ścianie?). Podobnie obrazy i rysunki na ścianach są wielką inspiracją. Tworzą wspaniałe warunki do nauki i zabawy oraz rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kreują jego indywidualny świat.

Zabawa

Pokój dziecka jest pomieszczeniem do zabawy. Dzieci gromadzą mnóstwo zabawek, które zmieniają na swojej priorytetowej liście ulubionych. Te ulubione są używane na co dzień, inne tylko sporadycznie. Te pierwsze zatem najczęściej są układane na widoku, inne chowane. Żeby w pokoju zapanował ład i porządek, wykorzystajmy różnorodne pudełka.

Bardzo dobrym pomysłem są także funkcjonalne zabawki, które jednocześnie wpisują się w umeblowanie pokoju. Przykładowo w pokoju dziewczęcym możemy postawić małą kolorową toaletkę. Taka toaletka z uroczym krzesełkiem i lustrem pozwoli dziewczynce samej się ubierać i zapobiegnie uporczywemu domaganiu się o prawdziwe kosmetyki. Mebel na pewno zachwyci każdego. W pokoju chłopięcym takim funkcjonalnym rozwiązaniem stanie się dywan przedstawiający boisko do gry w piłkę nożną z narysowanymi bramkami. Wystarczy mała szmaciana piłeczka, żeby zwykły dywan zapewnił najwyśmienitszą zabawę!

Nauka i kreatywna praca

Nie zapominajmy o tym, że dziecko w pokoju będzie się również uczyło. Odpowiednie umeblowanie może w prosty sposób zachęcić dziecko do nauki, pomóc mu w skupieniu i zwiększyć jego efektywność. Biurko powinno być bardzo pojemne i zmieścić bez problemu potrzebne materiały, przydadzą się także szuflady. Krzesło musi być bardzo komfortowe, a warsztat pracy – porządnie oświetlony. Wszystkie wymienione elementy nie muszą być typowymi meblami. Sprawmy dziecku kolorowy okrągły stolik z małymi stołeczkami o fantazyjnych wzorach. Szuflady zaopatrzmy w zapas materiałów – zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, mazaki i inne przybory, które przydadzą się nie tylko do nauki, lecz także do twórczej pracy.

Funkcjonalność

O ile dzieci powinny same aranżować swój pokój, o tyle naszą rolą jest zadbanie o niezbędne meble i dodatki. Musimy stworzyć odpowiednie warunki do pracy, nauki i zabawy, a także spotkań z rówieśnikami. Solidne biurko, wygodne krzesła, użyteczne fotele i niezbędne meble na książki, gadżety, ubrania i zabawki – to rzecz oczywista. Nie zapominajmy o innych elementach wyposażenia, np. o dużym i miękkim dywanie. Dzieci o wiele bardziej wolą siedzieć na dywanie niż na krzesłach. Zadbajmy o to, aby zawsze był odkurzony i czysty.

Odpoczynek

Pokój jest również miejscem odpoczynku i relaksu. Oprócz miejsca do zabawy niezwykle istotną częścią jest miejsce odpoczynku. Łóżko niech współgra z resztą i będzie elementem stworzonego świata. Dziewczynce sprawmy okrągłe łóżeczko z baldachimem, które podświetlimy na podwieszonym suficie. Taka aranżacja zamieni pokój w komnatę księżniczki. Każdy chłopiec będzie zadowolony z łóżka w kształcie samochodu. Wybierzmy również fantazyjną pościel, która pozwoli osiągnąć zamierzony efekt.