Miękki przytulny kocyk oraz pościel wykonana z przyjaznych dla skóry bobasa materiałów to nieodzowny element dziecięcego łóżeczka, mający wpływ na komfort podczas snu. W trosce o bezpieczeństwo warto natomiast wyposażyć dziecięcą kołyskę w ochraniacz na szczebelki, zapobiegający urazom. W tym artykule podpowiemy, czym wyłożyć kołyskę niemowlęcia, by czuło się bezpiecznie i komfortowo.

Wygodny materacyk to podstawa

Tuż po narodzinach niemowlę większość czasu spędza w łóżeczku, w związku z tym warto zapewnić mu w nim jak najlepsze warunki. Podstawą wygody każdej kołyski jest materacyk. By dziecko czuło się komfortowo, a także by uniknąć późniejszych problemów z kręgosłupem malucha, materac musi mieć odpowiednią twardość. Specjaliści zalecają, by dziecko układać do snu na materacu o średniej twardości, co zapewni równomierną podporę dla całego ciała. Warto również zwrócić uwagę na pokrowiec – z czego jest wykonany, jakie ma właściwości, czy ma wymagane atesty. Szczególnie polecane są pokrowce uszyte z naturalnych tkanin takich, jak bawełna czy frotte.

Rożek, komplet pościeli, kocyk, kokon − co wybrać?

Pierwsze tygodnie życia dziecka to okres adaptacji na świecie. Co więcej – część ekspertów określa je mianem „czwartego trymestru”. Oznacza to w skrócie, że przez te kilkanaście tygodni warto zapewnić niemowlęciu warunki jak najbardziej zbliżone do tych, które panowały w łonie matki. Dlatego większość z mam, szykując wyprawkę dla bobasa, wybiera rożki i otulacze, w które można ciasno owinąć nowonarodzone niemowlę. Jak podkreśla ekspert ze sklepu Skrzynka Beniaminka:

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kokony ściśle otulające niemowlę, dając mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo, wyższe i stabilne brzegi kokonu umożliwiają ułożenie niemowlęcia na boczku. Jest to funkcja przydatna szczególnie wtedy, gdy dziecku zdarzają się ulewania.

Gdy dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe, warto rozważyć zakup ochraniacza na szczebelki. Chroni on nie tylko delikatną główkę dziecka przed niebezpiecznymi uderzeniami, ale również zapobiega wkładaniu rączek i nóżek pomiędzy szczebelki.

Nieodłącznym elementem dziecięcej kołyski jest miękka i przytulna pościel. Ta wykonana z muślinu czy bawełny będzie idealna dla wyjątkowo wrażliwej skóry dziecka. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rozmiar pościeli – standardowe wymiary kołderki do łóżeczka to 120×60 cm, kołyska jest natomiast sporo mniejsza, dlatego kołderka w rozmiarze 70×80 cm będzie idealna. Ważne, by pościel posiadała certyfikat jakości Oeko-Tex Standard 100, świadczący o najwyższej jakości produktów włókienniczych i tekstylnych, które mają styczność ze skórą człowieka. Produkty certyfikowane przez Oeko-Tex wolne są od środków mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi (np. substancji wywołujących alergię, formaldehydów, pestycydów).

Rate this post