Umywalka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Służy do mycia rąk, twarzy i zębów. Jaki rozmiar umywalki wybrać? Czym powinniśmy się kierować, decydując o jej wielkości? Jeżeli umywalka będzie zbyt mała, korzystanie z niej stanie się niekomfortowe. Z kolei zbyt duża zajmie sporo wolnej przestrzeni. Nie możemy sobie na to pozwolić, zwłaszcza mając niewielką łazienkę. Jak wybrać wymiary umywalki?

Minimalne wymiary umywalki do łazienki

Wielkość minimalnej umywalki do łazienki to 50 cm szerokości i 40 cm głębokości. W mniejszej nie umyjemy swobodnie rąk. Dzieci będą rozchlapywać wodę wokół umywalki, a rodzice będą mieć dwa więcej sprzątania, niż zawsze. Tego na pewno nie chcemy, tym bardziej że dla nas również mniejsza umywalka będzie problemem. Trudno będzie w niej choćby przeprać bluzkę, która nie wymaga prania w pralce albo wypłukać ściereczkę, którą myliśmy łazienkowe lustro.

Klasyczna umywalka ma 60-70 cm szerokości i taka jest najlepszym wyborem, jeśli tylko mamy na nią miejsce. Jeżeli nie, zastanówmy się nad głębszą umywalką. Nieduża, ale głęboka umywalka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż mała i płytka.

Decydując o wymiarach umywalki, powinniśmy zastanowić się, gdzie chcemy umieścić baterię. Możemy przymocować ją bezpośrednio na ceramice lub na ścianie, zależnie od wybranej wielkości umywalki. Ważne! Bateria musi sięgać do komory umywalki. Nie może kończyć się wcześniej, w przeciwnym razie woda będzie stale się wylewać.

Wymiar umywalki a sposób montażu

Pamiętajmy, że wymiar umywalki w dużym stopniu wpływa na sposób jej montażu. Małą umywalkę można powiesić na ścianie, używając do tego wkrętów lub wsporników. Większą umywalkę lepiej jest zamontować na szafce, wpuszczając ją do środka lub stawiając jak miednicę.

Niezależnie od sposobu instalacji umywalki, zawsze powinniśmy uszczelnić wszystkie miejsca łączenia specjalną taśmą lub silikonem. W ten sposób zabezpieczymy się przed przeciekaniem wody.

Umywalka na wymiar

Jeżeli szukamy niestandardowych wymiarów umywalki, możemy skorzystać z oferty umywalek na wymiar. Takie rozwiązanie proponuje sklep z armaturą łazienkową Kaczucha. Ma w ofercie umywalki najlepszych polskich producentów, a ponadto zajmuje się sprzedażą umywalek na indywidualny wymiar. To najlepsze wyjście dla wymagających klientów, które chcą stworzyć wyjątkowe łazienkowe wnętrza.

Umywalka na wymiar jest także doskonałą propozycją dla właścicieli mieszkań z niewielkimi łazienkami. To niestety ogromny minus mieszkania w bloku. Często jesteśmy mocno ograniczeni w aranżacji tego pomieszczenia, a dzięki umywalce na wymiar, będziemy mieć zdecydowanie więcej możliwości. Warto bliżej zapoznać się z tą propozycją i cieszyć się elegancką i funkcjonalną łazienką!

[avg] ([per]) [total] vote[s]