Urządzając łazienkę, stoimy przed wieloma wyborami: styl, materiały, sprzęty… Z tego wszystkiego najtrudniejszy jest wybór pomiędzy wanną i kabiną prysznicową. Które z tych rozwiązań sprawdzi się w Twojej łazience? Spróbujemy ocenić! Poznaj słabe i mocne strony wanny oraz kabiny prysznicowej i rozważ, które z nich stanie się towarzyszem Twojej codziennej toalety.

Kabina prysznicowa – wady i zalety

Zacznijmy od kabiny prysznicowej. Jakie są jej największe zalety? Przede wszystkim kabina prysznicowa nie zabiera wiele miejsca – powierzchniowo jest jakieś dwa razy mniejsza niż wanna. Z drugiej strony, choć faktycznie zabiera mniej powierzchni, może optycznie obciążać wnętrze. Jeżeli zatem zależy nam na wrażeniu przestrzeni w łazience, musimy uważać z kabiną prysznicową i szukać takiej, która ma przezroczystą osłonę. Dla osób ceniących wrażenie przestronności ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie samego parawanu i pozostawienie „kabiny” półotwartej – jeżeli do tego zrezygnujemy z brodzika, efekt będzie naprawdę interesujący.

Największą wadą kabiny prysznicowej jest, oczywiście, to, że nie można się w niej położyć i zapomnieć na chwilę, odprężając całe ciało. Tutaj wanna jest niezastąpiona. Jeżeli lubisz wylegiwać się w wodzie, nawet najpiękniejsza kabina prysznicowa Ci tego nie zapewni.

Mocne i słabe strony wanny

Wanna, jak zostało wspomniane, będzie idealna dla osób, które w łazience nie tylko się myją, ale też relaksują. W wannie możemy się położyć, poddać hydromasażowi, dokładnie wypielęgnować ciało i ukoić nerwy, zażywając kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych w świetle ulubionych świec. Oczywiście, nie codziennie mamy taką szansę, ale sama możliwość urządzenia sobie domowego spa czyni wannę bardzo atrakcyjną.

Wanna nie sprawdzi się natomiast u osób, które w łazience spędzają dosłownie kilka minut. Napełnienie jej wodą trwa, a gdy już się w niej położymy, niechętnie wstajemy. Toaleta w wannie zajmuje więcej czasu niż pod prysznicem.

Pod względem przestrzennym i wizualnym wanna zabiera sporo miejsca, ale optycznie potrafi być lżejsza od kabiny prysznicowej, ponieważ jest niska i znajduje się poniżej linii naszego wzroku. Niestety, jeżeli łazienka jest mała, wanna może okazać się zbyt dużym sprzętem – albo zajmie całą przestrzeń, albo nie będziemy w stanie umieścić w łazience wanny, której rozmiary odpowiadałyby naszym potrzebom. Wówczas lepiej pomyśleć o kabinie.

To, jakie rozwiązanie będzie dla nas idealne, zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy i jaką rolę przypisujemy łazience. Jeżeli chcesz urządzić swoją łazienkę praktycznie i ze smakiem, możesz polegać na www.pieknolazienek.pl.