Czym się kierować przy wyborze blatu łazienkowego? Z jakich materiałów może być wykonany? Czy blat nie oszpeci łazienki? A może wręcz przeciwnie, dzięki niemu łazienka będzie wyglądać ciekawiej? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Blat łazienkowy i kuchenny

Kiedy wybierasz blat kuchenny, masz zapewne wiele wymagań: zwracasz uwagę na wytrzymałość, materiały, wygląd i estetykę a także na to, czy łatwo będzie utrzymać blat w czystości. Prawdopodobnie kierujesz się takimi samymi kryteriami, kiedy wybierasz blat łazienkowy. Jednak czy słusznie? Faktycznie, wyżej wymienione cechy mają zastosowanie do blatów łazienkowych, ale nie w takim stopniu, jak do blatów kuchennych. Przykładem może być tutaj wytrzymałość. Na blat kuchenny stawiasz patelnie i garnki, kroisz na nim i wykonujesz wiele innych czynności, które mogą go uszkodzić. Dlatego zwracasz dużą uwagę na to, czy blat jest mocny. Łazienka jednak to pomieszczenie, które pełni inne funkcje: tam na pewno nie wykonujesz takich czynności jak w kuchni i dlatego nie jest rzeczą aż tak ważną, czy blat jest odporny na bardzo wysokie temperatury. Pamiętaj, że w łazience panują zupełnie inne warunki niż w kuchni. Z tego powodu blat łazienkowy jest dużo łatwiej utrzymać w czystości. Poza tym w łazience nie spędzasz tyle czasu, ile w kuchni, więc możesz potraktować kwestie estetyczne z przymrużeniem oka. Warto też zauważyć, że w łazience nie potrzebujesz tak dużego blatu jak przypadku kuchni, co pozytywnie wpłynie na stan Twojego portfela.

Materiały

Blat łazienkowy może być m.in. granitowy, ceramiczny lub porcelanowy. Oczywiście tańsze są dwie pozostałe opcje. Ogólnie w łazience nie potrzebujesz bardzo dużego blatu, dlatego też koszty nie są aż tak ważne. Z reguły nie jest trudno zamontować taki blat, więc możesz zrobić to samodzielnie. Jeżeli nie interesuje cię samodzielne mocowanie blatu, poszukaj szafek, które mają już zamontowane blaty, ponieważ takie również są dostępne na rynku. Kiedy będziesz wybierać materiał, upewnij się, że jest na tyle solidny, aby nie zostawały na nim ślady np. po położeniu na niego gorącej lokówki.

Pomysł na urozmaicenie

Blat łazienkowy będzie prezentował się bardzo korzystnie, kiedy nad nim znajdzie się mozaika. Oczywiście dodaje ona uroku, ale nie jest specjalnie praktyczna. Właściwie jej jedynym zadaniem jest ochrona ściany przy blacie przed zachlapaniem wodą. Mozaika może być niewielka i zajmować tylko kilkanaście centymetrów kwadratowych albo wręcz przeciwnie – stać się piękną i dużą ozdobą całej łazienki. Zanim podejmiesz decyzję o wykonaniu mozaiki, musisz zdecydować, ile dokładnie przestrzeni będzie zajmować oraz gdzie dokładnie ma się znajdować jej ostatni element. Mozaikę można wykonać ze szkła, ceramiki, kamienia i z wielu innych materiałów. Wszystko w zależności od potrzeb i upodobań. Jednak miej na uwadze, że wnętrze łazienki może wydawać się później ciemne i surowe, dlatego przemyśl dobrze jakich materiałów użyjesz, a także jaki będzie wzór i wielkość mozaiki.

Autor: Emilia Radziszewska

Rate this post