W zależności od naszych upodobań oraz od liczby domowników, możemy się zdecydować na umieszczenie toalety w łazience bądź w osobnym pomieszczeniu, jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca na wydzielenie takiego miejsca.

Czy łazienka bez toalety to dobry pomysł?

Często dość dziwnym pomysłem wydaje się fakt, że toaleta została umieszczona w oddzielnym pomieszczeniu, ale dzięki temu zyskujemy w łazience więcej wolnego miejsca, które możemy wykorzystać w inny sposób. Poza tym oddzielna toaleta gwarantuje nam więcej intymności. Możemy sobie pozwolić na taką toaletę, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca na wydzielenie dodatkowego pomieszczenia. Należy tez pamiętać o tym, że w takim pomieszczeniu dobrze by było zamontować chociaż malutką umywalkę.

Ściana czy murek?

Skoro już zdecydowaliśmy się na oddzielenie toalety od reszty łazienki, nie oznacza to, że musimy zmieniać całą konstrukcję i budować oddzielne pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może okazać się postawienie murków, które będą oddzielały poszczególne strefy w łazience od siebie i zapewnią osobom korzystającym z toalety i łazienki odpowiednią swobodę i intymność. Należy w tym przypadku pamiętać o tym, żeby ustawić sedes w miejscu niewidocznym po otwarciu drzwi.

Innym rozwiązaniem może być wydzielenie w łazience miejsca, w którym będzie znajdowała się sama toaleta i oddzielenie go od reszty pomieszczenia luksferami lub lekkimi drzwiami.

Toaleta dla gości

Kiedy już zdecydujemy się na oddzielne pomieszczenia, w którym będzie znajdować się toaleta, należy pamiętać o tym, żeby zamontować w nim także małą umywalkę, która zapewni nam wygodę i higienę. A jeśli mamy jeszcze trochę dodatkowego miejsca, to może warto też wstawić tam dodatkową kabinę prysznicową, dzięki czemu zyskamy dodatkową łazienkę, która okaże się dużym udogodnieniem np. w czasie wizyty gości lub po prostu dla większej liczbie domowników.