Bateria to podstawowy element wyposażenia każdej łazienki, jednak od ilości dostępnych na rynku baterii wannowych czy umywalkowych można dostać zawrotu głowy. Nie chodzi tylko o design, producenta czy kolory powłok, ale przede wszystkim o rodzaj. Do wyboru mamy, np. baterię wolnostojącą, podtynkową, ścienną czy elektroniczną. Podpowiadamy, co to wszystko oznacza i jaka bateria wannowa i umywalkowa będzie najlepszym wyborem dla naszej łazienki.

Rodzaje baterii wannowych

Odmian baterii wannowych jest kilka, a to, na jaką się zdecydujemy, zależy głównie od naszych preferencji oraz grubości portfela. Do wyboru mamy baterie:

  • Ścienne

Jeśli zdecydujemy się na tego typu baterię, warto zwrócić uwagę na długość wylewki. Nie powinna być ona zbyt wysunięta w głąb wanny, ani zbyt krótka. Dobrze, aby była takiej długości, byśmy mogli korzystać z niej w komfortowy sposób. Baterie ścienne dzielimy na natynkowe oraz podtynkowe. Baterie natynkowe są najbardziej popularnymi bateriami wannowymi. Instalowane są na ścianie i montowane bezpośrednio do instalacji. Mogą być one jedno- lub dwuuchwytowe, jak i termostatyczne. Te pierwsze pozwalają na regulację temperatury i siły strumienia wody za pomocą jednej dźwigni, co jest bardziej ekonomiczne i dużo bardziej wygodne. Natomiast dwuuchwytowe posiadają dwa kurki regulacji wody, tj. ciepłej i zimnej.

W przypadku wannowej baterii podtynkowej cały mechanizm ukryty jest pod tynkiem, a na zewnątrz widoczne są jedynie pokrętła oraz ujście wody. Baterie podtynkowe, tak samo, jak natynkowe dostępne są w wersji jedno- i dwuuchwytowej oraz termostatycznej. Przepływ wody regulowany jest przez głowicę, która w obu przypadkach jest taka sama. Baterie te polecane są do dużych wanien. W przypadku baterii z termostatem, po włączeniu strumienia z wylewki wydostaje się woda o pożądanej temperaturze, co zwiększa bezpieczeństwo, szczególnie osób starszych i dzieci.

  • Wielootworowe

Baterie wielootworowe mogą być montowane w wyciętych w krawędzi wanny otworach. Najlepiej jednak montować je na półce przy wannie lub w ścianie. Montaż na krawędzi wanny może skutkować brakiem odpowiedniego dostępu, a co za tym idzie ograniczonymi możliwościami serwisu. W bateriach wielootworowych poszczególne elementy zamocowane są oddzielnie i wyłaniają się z osobnych otworów – dotyczy to nie tylko wylewki, ale także uchwytów sterujących strumieniem wody, jak i słuchawki prysznicowej.

Co zrobić, jeśli nie chcemy instalować baterii na brzegu wanny? Wówczas instaluje się je na oddzielnej półce przy wannie lub na obudowie wykonanej z ceramiki. Prezentują się one w łazienkach elegancko i bardzo nowocześnie – zauważa ekspert z firmy Projekt Łazienka, która oferuje ekskluzywną armaturę łazienkową, ceramikę, kabiny prysznicowe czy brodziki.

  • Wolnostojące

Są to wysokie baterie wannowe, które mocuje się w podłodze, najczęściej przy wannach wolnostojących. Jest to bardziej ekskluzywna opcja baterii wannowych, która pasuje do luksusowej wanny wolnostojącej, znajdującej się w centralnym miejscu łazienki, sypialni, czy pokoju kąpielowego. W przypadku tej baterii również możemy wybrać jedno-, dwuuchwytową lub termostatyczną. Są one dostępne w wielu rodzajach i kształtach, dzięki czemu dopasujemy ją do każdego wnętrza.

Rodzaje baterii umywalkowych

Podstawowym kryterium podziału baterii umywalkowych jest sposób montażu. Pod tym względem, możemy wyróżnić baterie:

  • Stojące (sztorcowe), które umieszcza się w otworach na brzegu umywalki i podłącza za pomocą elastycznych wężyków. Bardzo często spotykane są w łazienkach nowoczesnych i minimalistycznych. Bateria sztorcowa wymaga wykonania w umywalce odpowiedniego otworu, chyba że od razu zakupimy umywalkę z gotowym otworem.
  • Ścienne, które dzielą się natynkowe, pasujące do klasycznych projektów łazienek i bardziej nowoczesne – podtynkowe. Baterie podtynkowe można stosować do każdego rodzaju umywalki. Do zalet baterii podtynkowych należy nowoczesny, minimalistyczny design, łatwość montażu, a także oszczędność miejsca, co jest szczególnie ważne w małych łazienkach, w których każdy centymetr ma znaczenie. Baterie natynkowe są tańsze od podtynkowych, dlatego wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. W przypadku tego rodzaju rozwiązania, bateria ścienna mocowana jest bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany.

Armaturę umywalkową możemy podzielić również, ze względu na sposób obsługi, i tak wyróżnić możemy baterie jednouchwytowe, czyli te najpopularniejsze, baterie dwuuchwytowe dla zwolenników klasycznych rozwiązań, baterie bezdotykowe zalecane do miejsc, w których wymagane jest zachowanie szczególnej higieny oraz baterie z zaworem czasowym.

Rate this post