Papier toaletowy to standardowy artykuł higieniczny, który powinien być obowiązkowo obecny we wszystkich toaletach publicznych. Aby zapewnić użytkownikom toalety łatwy i w maksymalnym stopniu bezpieczny dostęp do niego, zamiast typowych domowych uchwytów na papier powszechnie montuje się specjalne podajniki. W jaki sposób dobrać odpowiedni produkt?

Wielkość podajnika

Powinna być uzależniona od ilości osób korzystających z toalety. Generalna zasada brzmi, że im większa częstotliwość użytkowania toalety, tym większy powinien być podajnik papieru – w ten sposób zmniejszymy częstotliwość z jaką będzie uzupełniany zapas papieru. Przykładowo w niewielkich biurach i zakładach pracy, gdzie z toalety korzysta niewielka liczba osób, stosuje się zazwyczaj podajniki do rolek typu mini jumbo – z kolei w toaletach publicznych w centrach i galeriach handlowych czy na lotniskach, gdzie ruch jest bardzo intensywny, wykorzystuje się podajniki typu maxi. Niektóre podajniki pozwalają na przechowywanie dwóch rolek papieru.

Tworzywo

Panujący w toaletach publicznych dość wysoki poziom wilgotności powietrza, różnego rodzaju zanieczyszczenia, intensywne użytkowanie oraz narażenie na uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że podajnik powinien być wykonany z odpowiedniego tworzywa. Na rynku dominują obecnie dwa rozwiązania: stal nierdzewna oraz tworzywa sztuczne ABS. Który z nich wybrać?

– Oba materiały posiadają bardzo wysoką odporność na wilgoć i są łatwe w utrzymaniu w czystości – mówi przedstawiciel firmy Aseo Paper Stal nierdzewna jest jednak dużo bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, co jest szczególnie istotne w przypadku toalet użytkowanych w miejscach publicznych. Należy pamiętać, że nie wszyscy użytkownicy toalety będą obchodzić się delikatnie z podajnikami. Z drugiej strony rodzaj tworzywa sztuczne są tańsze, co przekłada się na cenę podajnika.

Konstrukcja podajnika

Standardowym rozwiązaniem w konstrukcji podajników jest zamek na klucz, który umożliwia otwarcie pojemnika jedynie pracownikowi obsługi toalety. Dzięki temu nie ma ryzyka, że rolka papieru zostanie skradziona. Bardzo pożądanym elementem podajnika jest wizjer, pod postacią podłużnej szczeliny lub przezroczystej płytki, który pozwala kontrolować ilość pozostałego papieru na rolce. Podajniki różnią się między sobą niekiedy systemem dozowania papieru. W większość papier swobodnie zwisa z rolki, może go oderwać jednym ruchem przy użyciu ostrych ząbków na rancie dolnego otworu. Innym rozwiązaniem jest podajnik z wąskim otworem, przez który przeciąga się papier. W ten sposób zapobiega się nadmiernemu rozwijaniu i marnowaniu papieru.

[avg] ([per]) [total] vote[s]