Łazienka to niepozorne, ale jakże istotne pomieszczenie w każdym domu, mieszkaniu czy biurze. Pełni przede wszystkim rolę czysto użytkową – to w tym miejscu dbamy o codzienną higienę. Często jednak łazienkę traktujemy też jako pomieszczenie gospodarcze, a nieraz jest do dla nas również miejsce relaksu. Jak zaprojektować tak wielofunkcyjne pomieszczenie, aby było w pełni praktyczne, ale i efektowne?

Sprzęty sanitarne

Nie ulega wątpliwości, że podstawowym i najważniejszym elementem wyposażenia łazienki są urządzenia sanitarne. W tym często niewielkim pomieszczeniu musimy pomieścić toaletę, wannę lub prysznic oraz umywalkę. Jeśli chodzi o ubikacje, tu coraz częściej decydujemy się na zestawy podtynkowe, które efektownie się prezentują i zajmują mniej miejsca. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie przestrzeni w łazience jest również instalacja kabiny prysznicowej zamiast wanny. W większej łazience sprawdzi się natomiast połączenie wanny z prysznicem. Pamiętajmy, aby projektując łazienkę wziąć pod uwagę preferencje i możliwości domowników. Chodzi tu w dużej mierze o osoby starsze, dla których większym udogodnieniem będzie np. prysznic z akcesoriami, np. uchwytami i drążkami. Już na etapie projektowania łazienki warto uwzględnić wybór i rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, aby odpowiednio rozplanować podłączenia instalacji. To również istotne, jeśli w łazience zamierzamy umieścić pralkę.

Meble łazienkowe

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia łazienki są meble. Warto bowiem zaznaczyć, że łazienka coraz częściej staje się swego rodzaju pomieszczeniem gospodarczym – przechowujemy w niej środki higieniczne, kosmetyki, ręczniki, ale też środki czystości czy nawet sprzęt do sprzątania. Odpowiednio dobrane meble łazienkowe pomogą pomieścić wszystkie te artykuły i sprawią, że w łazience zapanuje ład i porządek. Projektując łazienkę trzeba brać pod uwagę nie tylko estetykę mebli – powinny one współgrać z wybranymi materiałami wykończeniowymi, np. płytkami – ale również jakość ich wykonania. Dobre meble łazienkowe muszą być przede wszystkim odporne na wilgoć i wytrzymałe. W przypadku tak niewielkich pomieszczeń, jakimi są łazienki, warto wybierać meble wykonywane na zamówienie, czym zajmują się profesjonalne zakłady stolarskie, takie jak Zakład Meblowy Kulenty. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy przestrzeń w łazience i stworzymy funkcjonalną oraz estetyczną aranżację wnętrza.

Co jeszcze?

Projektując łazienkę nie należy zapominać o odpowiednim oświetleniu. W tym pomieszczeniu powinno znaleźć się oświetlenie główne, np. plafon na suficie, ale również oświetlenie punktowe, umieszczone np. nad lustrem. Intymną atmosferę podkreśli z kolei światło świec. Nie zapominajmy również o dekoracjach. Wszelkie ozdoby, takie jak obrazy, rośliny czy figurki sprawią, że łazienka stanie się przytulnym i eleganckim pomieszczeniem.

[avg] ([per]) [total] vote[s]