Choć w łazience spędzamy stosunkowo niewiele czasu w ciągu całego dnia, to zdecydowanie warto zadbać o jej odpowiednie zaaranżowanie – tak ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Dzisiejsza oferta producentów wyposażenie łazienek jest bardzo obszerna i obejmuje między innymi szeroki wachlarz rozwiązań z kategorii zestawów natryskowych. Sprawdźmy, co warto brać pod uwagę.

Deszczownice

Deszczownicami nazywamy znajdujące się w wysokich partiach kabiny prysznicowej natryski, charakteryzujące się między innymi dużą powierzchnią dozowania wody oraz tym, że strumienie opadają pionowo – osoba korzystająca z tego urządzenia ma wrażenie, że pada na nią bardzo intensywny deszcz, od czego zresztą pochodzi ich nazwa. Kolejną rzeczą, która odróżnia deszczownicę od zwykłej słuchawki prysznicowej jest fakt, że tej pierwszej nie da się zdjąć, i skierować strumienia wody na wybraną część ciała – jest zamontowana „na sztywno”

– Zestawy natryskowe z deszczownicą, choć droższe od podstawowych zestawów wyposażonych wyłącznie w słuchawkę, cieszą się rosnącą popularnością – mówi przedstawiciel firmy CeramedWynika to z faktu, że deszczownica zapewnia zupełnie inne, ciekawe doznania podczas kąpieli. Strumień wody ma większą powierzchnię i może objąć całe nasze ciało, a dzięki swej intensywności bardzo skutecznie masuje skórę i sprzyja relaksowi.

Inna kwestia to fakt, że deszczownica w łazience lub salonie łazienkowym podnosi walory estetyczne wnętrza. Zestawy natryskowe z deszczownicą wyposażone są w standardową słuchawkę, biorąc prysznic mamy możliwość decydowania, z którego urządzenia skorzystamy.

Zestaw natynkowy czy podtynkowy

Dostępne na rynku zestawy natryskowe możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: natynkowe i podtynkowe. Różnica między nimi jest większa, niż można by przypuszczać. Te pierwsze są częściej wybierane głównie ze względu na koszt oraz łatwość montażu – w dowolnej chwili zestaw taki możemy wymienić na inny. W przypadku zestawów podtynkowych nie mamy takiej możliwości, ponieważ przewody łączące wszystkie elementy zestawu – baterię, słuchawkę, deszczownicę – montowane są głębi ściany. Dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć decyzję o ich zakupie. Z drugiej strony nie ulega wątpliwości, że to zestawy podtynkowe ze względu na swoją minimalistyczną estetykę lepiej wpisują się w nowoczesne trendy wyposażenia łazienek.

Bateria

Zestaw natryskowy nie może obejść się bez baterii, odpowiadające za dopływ wody i umożliwiająca kontrolę strumienia. Konstrukcja powszechnie spotykanych baterii z kurkami lub rączką nie zapewnia jednak zbyt dużej precyzji – stąd bardzo często musimy spędzić dość dużo czasu na manipulowanie nimi, aż uda nam się uzyskać strumień wody o pożądanej sile oraz temperaturze. Alternatywą są baterie termostatyczne, w których temperatura wody ustawiana jest za pomocą bardzo dokładnej gałki – po ustawieniu w danej pozycji, bateria dozuje wodę w określonej przez nas temperaturze do czasu aż zmienimy jej ustawienie. To rozwiązanie jest przede wszystkim ekologiczne, ponieważ pozwala nam zredukować ilość wody, którą normalnie musimy wylać w czasie ustawiania temperatury strumienia.

Rate this post