Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń domowych. Podczas jej aranżacji warto zwrócić szczególną uwagę na poszczególne elementy wyposażenia, które w dużej mierze decydują o tym, jak komfortowe jest korzystanie z tego pomieszczenia. Oprócz samej estetyki warto uwzględnić także wytrzymałość akcesoriów i materiały, z których zostały one wykonane. Sprawdź, jakie elementy są absolutną podstawą w przypadku każdej łazienki.

Podstawowy sprzęt do każdej łazienki

Każde z pomieszczeń domowych pełni określone funkcje. Co za tym idzie, wymaga wyposażenia, które charakteryzuje się inną odpornością na uszkodzenia, czy samą funkcjonalnością. W przypadku każdej łazienki najważniejszymi elementami, które powinny się w niej znaleźć, są między innymi:

  • kabina prysznicowa lub wanna,
  • umywalka,
  • bateria łazienkowa,
  • misa WC oraz bidet.

Kabina prysznicowa, czy wanna- co wybrać?

Wiele osób urządzających lub remontujących łazienkę stawia sobie pytanie co wybrać — kabinę prysznicową, czy wannę. Jeżeli dysponują one odpowiednio dużą przestrzenią, bez problemu mogą zdecydować się na montażu obydwóch rozwiązań. Podobnie wygląda kwestia, jeżeli w domu znajduje się więcej niż jedna łazienka. Wówczas w jednej wystarczy umieścić prysznic, a w drugiej wannę. Jeżeli jednak miejsce jest ograniczone, konieczny jest wybór — tłumaczy specjalista z hurtownia artykułów instalacyjnych Bartexpol.

Wanna kojarzona jest przede wszystkim z poczuciem dużej swobody oraz komfortem związanym z długimi kąpielami. Jednak to prysznic jest uważany za wygodniejsze rozwiązanie, które wpływa na sporą oszczędność wody, czy czasu spędzanego w łazience.

Ceramika i armatura — postaw na praktyczność

Kolejnym istotnym wyposażeniem, jakie powinno znaleźć się w łazience, jest umywalka. Warto zwrócić uwagę, aby nie była ona zbyt mała. Najczęściej wykorzystuje się ją do mycia rąk, czy porannej toalety. Może jednak służyć do prania delikatnych ubrań wymagających ręcznego odświeżenia. Styl ceramiki łazienkowej zależy natomiast wyłącznie od aranżacji wnętrza i indywidualnych preferencji.

Nie bez znaczenia jest także armatura sanitarna, w przypadku której najważniejsza jest funkcjonalność. Ważny jest zatem wybór odpowiedniego rodzaju baterii łazienkowych do umywalki, kabiny prysznicowej lub wanny. Elementy te muszą przede wszystkim odpowiadać na wszelkie potrzeby użytkowników. Ważna jest również ich jakość. Wpływa na nią przede wszystkim materiał, z jakiego zostały one wykonane.

Istotnym elementem, który znajduje się w łazienkach, jeżeli nie zostało wydzielone do tego osobne pomieszczenie, jest misa WC oraz często pojawiający się dodatek w postaci bidetu. Sedes stojący to, co prawda najpopularniejsze rozwiązanie, jednak coraz częściej klienci decydują się na model podwieszany, który prezentuje się bardzo elegancko.

Niezależnie od wielkości urządzanej łazienki, są pewne elementy wyposażenia, które obowiązkowo powinny się w niej znaleźć. W przypadku przestronnych pomieszczeń i większego metrażu domu kwestia aranżacji jest zdecydowanie łatwiejsza. Nie oznacza to jednak, że właściciele niewielkich łazienek muszą z czegoś rezygnować. Zazwyczaj stawiają jednak na zupełnie inne rozwiązania.

Rate this post