Utrzymanie łazienki w czystości nie musi być trudne. Już na etapie planowania pomieszczenia możemy to sobie ułatwić, wybierając odpowiednie urządzenia, np. właściwą kabinę prysznicową. Poznaj sposoby na zawsze czysty prysznic.

Czyszczenie ścian

W łazience najwięcej problemów z czyszczeniem przysparzają ściany kabiny. Najlepiej wybrać kabinę szklaną z powłoką hydrofobową. Dzięki niej drobne krople wody łączą się w większe i spływają wraz z nieczystościami. Brud nie przylega więc tak łatwo do kabiny, a ten, który na niej pozostaje, jest łatwy do usunięcia. Ścianki i drzwi pokrywane są powłoką ochronną zwykle za dopłatą.

Środki czystości

Niektóre firmy oferują specjalny środek impregnujący, który można nanieść samemu na szklane ścianki. Chroni je na wiele miesięcy przed nadmiernym osadzaniem się nalotów. Przed widocznymi smugami, zaciekami i osadami można też się zabezpieczyć, kupując kabinę z szybami z nadrukiem lub tłoczeniami. Zamiast szklanej można wybrać kabinę z drzwiami i ściankami z polistyrenu. Ponieważ jest lżejszy od szkła, drzwi w kabinach przesuwnych bez trudu można odchylić i wyczyścić. Niestety takie ścianki trudniej jest utrzymać w czystości niż szkło. Polistyren łatwo zarysować lub zmatowić nieodpowiednimi środkami czyszczącymi.

Dodatki

Czystości kabin sprzyjają też samoregulujące suwaki mocowane do drzwi przesuwnych (na górze i na dole lub tylko na górze), umożliwiające poruszanie ich po prowadnicach. Dolne suwaki mogą być odpinane, co pozwala na odchylenie drzwi i łatwiejsze dotarcie do każdego zakątka kabiny. Szklaną czy poliestrową kabinę prysznicową można zastąpić murowanymi ściankami wykończonymi łatwymi do utrzymania w czystości płytkami ceramicznymi lub zbudować je z luksferów. Jedynym trudnym miejscem do czyszczenia pozostają wtedy drzwi prysznicowe.