W historii ludzkiej pomysłowości pojawiają się, od czasu do czasu, genialne wynalazki. Niektóre z nich ułatwiają życie, inne je urozmaicają, jeszcze inne mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Wynalazkiem łączącym w sobie wszystkie te funkcje  jest niewątpliwie sauna.

Pozytywne działanie sauny

O dobroczynnym działaniu sauny mówi się wiele: relaksuje, oczyszcza ciało z toksyn, pobudza krążenie i przemianę materii, normuje akcję serca, poprawia pracę płuc i pomaga w odchudzaniu.  Dobrą wiadomością jest to, że odkrycie Finów , które podbiło świat, jest w zasięgu niemal każdego z nas i, by móc z niego korzystać, nie musimy chodzić do salonu odnowy biologicznej,  gdyż może ono stać się wyposażeniem naszego domu.

Dla każdego coś dobrego, czyli różnorodność kąpieli

W warunkach domowych możemy zażywać trzech rodzajów kąpieli w saunie:

  • suchej, gdzie temperatura powietrza wynosi 70-100 °C, a wilgotność ok 10%,
  • tradycyjnej, zwanej także mokrą. Temperatura w pomieszczeniu sięga 70-90°C, natomiast wilgotność 25-30% i uzyskiwana jest przez systematyczne polewanie wodą rozgrzanych kamieni, umieszczonych na szczycie pieca.
  • ziołowo-parowej (in. tylarium) charakteryzującej się najwyższą wilgotnością, dochodzącą do 100%, oraz temperaturą w granicach 45-60°C. Dzięki łagodnym warunkom panującym w pomieszczeniu, ten rodzaj kąpieli jest odpowiedni dla większości osób – nawet dla małych dzieci. Ponadto, ma szczególnie dobre właściwości  w leczeniu chorób układu oddechowego, gdyż, dzięki specjalnym pojemnikom na  zioła i olejki eteryczne,  umożliwia robienie inhalacji.

Sauna w domu – jak to zaplanować?

Warto zastanowić się, czy chcemy, aby sauna była osobnym obiektem, czy też ma stanowić wydzielone miejsce w domu. Umieszczając ją wewnątrz domu, musimy zwrócić szczególną uwagę na wentylację grawitacyjną. Wylot powietrza ciepłego i wilgotnego powinien odprowadzać je na zewnątrz budynku. Piece do ogrzewania sauny mogą być elektryczne lub na drewno. Najpopularniejsze są te pierwsze ze względu na koszt, wygodę i łatwość montażu. W Polsce dostępne są piece od 2 do 28 kW. Im większe pomieszczenie, tym potrzebna jest większa moc pieca.

Zdrowe ciało i zdrowe relacje

Oprócz typowo fizjologicznego wpływu na nasz organizm, łaźnia może być doskonałym miejscem dającym sposobność różnych – poważnych lub luźnych – rozmów, co jest szczególnie ważne w tych “zabieganych” czasach.  Trzeba jednak pamiętać, że są pewne przeciwwskazania do takich kąpieli. Małe dzieci, osoby po 50 roku życia oraz osoby cierpiące na niektóre schorzenia, powinny korzystać z sauny tylko po konsultacji z lekarzem.