Przez długi czas wanny wolnostojące były zastępowane przez kabiny prysznicowe. Było to spowodowane nie tylko kurczącymi się metrażami łazienek, ale również zwiększonym tempem życia. Aktualnie wraz z przywracaniem odpowiedniego balansu między pracą a domem, coraz więcej osób decyduje się na montaż wanien wolnostojących w swoich łazienkach.

Jak wybrać odpowiednią wannę wolnostojącą do swojej łazienki?

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniej wanny jest odpowiedni metraż łazienki. W przeciwieństwie do kabin prysznicowych i wanien zabudowanych zajmują one więcej miejsca i mogą być trudne do wkomponowania w pomieszczeniach poniżej 5 m2 powierzchni. Ważnym atutem wanien wolnostojących jest ich wartość dekoracyjna, która może zostać w pełni zastosowana jedynie w odpowiednio dużej łazience lub pokoju kąpielowym.

Nie bez znaczenia jest też kształt wanny. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się linie zaokrąglone, delikatne, które wyznaczają taliowanie w obiekcie. Oprócz wartości estetycznych związanych z taką budową, dochodzi również ergonomia korzystania z takiej wanny. Znacznie łatwiej jest znaleźć w pełni komfortową pozycję w zaokrąglonej wannie, a delikatne taliowania ułatwia wchodzenie i wychodzenie z niej.

Dawniej najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji wanien było żeliwo. Przede wszystkim było to związane z dostępnością tego surowca oraz jego niską ceną. Teraz znacznie częściej spotkać się można z wannami wykonanymi z akrylu – ten materiał zapewnia lekkość, co znacznie ułatwia montaż. Wiele osób decyduje się również na wanny wykonane z marmuru, ponieważ są niezwykle eleganckie, ale również cechuje je ogromna wytrzymałość.

Wyposażenie łazienkowe najlepiej kupować w miejscach, które się w nim specjalizują. Przekładem tego może być firma Gres-Styl z Andrespolu.

Jakie zalety mają wanny łazienkowe?

Wanny łazienkowe to oczywiście nie tylko te wolnostojące, ale również zabudowane. W przeciwieństwie do zwykłego prysznica umożliwiają one na wzięcie relaksującej kąpieli w dowolnie wybranym przez siebie momencie. To wbrew pozorom niezwykła wygoda, biorąc pod uwagę, jak zbawienny wpływ na organizm człowieka ma kąpiel w ciepłej wodzie.

Dużą zaletą wanien łazienkowych jest również możliwość wykorzystania ich w celach leczniczych. W tym celu do kąpieli dodawane są odpowiednie oleje lub preparaty ziołowe, które mają wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. W przypadku infekcji miejsc intymnych można je też wykorzystać w celu wykonania odpowiednich namoczeń z wykorzystaniem leków.

Rate this post