Bogactwo wzorów i rodzajów baterii łazienkowych może wprowadzić zamieszanie przy wyborze armatury. Dlatego też warto uporządkować informacje i poznać zastosowanie, by nasz zakup był trafiony zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Jaka będzie idealna armatura?

Czym należy kierować się przy wyborze baterii?

1. Sposobem montażu, gdzie kluczem wyboru jest lokalizacja przyłączy instalacji – do wyboru mamy:

  • baterie sztorcowe, które mocuje się bezpośrednio na zlewozmywaku, czy umywalce. Są idealnym rozwiązaniem, gdy rury zakończone są poniżej urządzenia
  • baterie ścienne, montowane w ścianie bezpośrednio do instalacji wodnej, około 25 cm nad urządzeniem. Najlepiej sprawdzają się w kabinach prysznicowych i w wannie. Pasują do wnętrz urządzonych tradycyjnie.  Baterie ścienne dzielą się na podtynkowe (wszystkie elementy ukryte są w ścianie oprócz uchwytu i wylewki) i natynkowe (wszystkie elementy są na zewnątrz)

2. Stylem i wielkością baterii dostosowaną do wielkości pomieszczenia.

Współczesne trendy w aranżacji pozostawiają nam dużą swobodę. Jednak mimo tej dowolności, trzymanie się pewnych zasad pozwoli nam uniknąć źle dobranych pomysłów. Jeśli nasza łazienka urządzona jest w stylu minimalistycznym, charakteryzującym się prostotą, surowością materiałów, to i bateria powinna wpisać się w ten klimat. Wybór wzorów baterii jest tak bogaty, że posiadając łazienkę urządzoną w sposób tradycyjny, retro czy nawet art deco, nie będziemy mieli problemu z dokupieniem odpowiedniej armatury. Druga istotna rzecz to wielkość baterii. Mała bateria łazienkowa pasuje do małej umywalki, jeśli nasze pomieszczenie jest duże, warto zastanowić się nad baterią dwuuchwytową. W przypadku dużego zlewozmywaka, dobrze sprawdza się wysoka wylewka baterii. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, gdyż ułatwia zmywanie dużych naczyń czy też nabieranie do nich wody.

3. Rodzajem głowicy

Mamy do wyboru głowice ceramiczne i uszczelkowe. Zdecydowanie najlepiej wypadają te pierwsze, ponieważ są najtrwalsze i najbardziej szczelne.  Poza tym pozwalają na szybką i precyzyjną regulację strumienia oraz posiadają filtr, chroniący przed piaskiem czy rdzą. Niektóre wyposażone są w ograniczniki pozwalające na kontrolę poboru ciepłej wody lub chroniące przed poparzeniem.

Producenci baterii łazienkowych prześcigają się w coraz nowszych pomysłach, by dogodzić klientowi. Jednak najpierw powinniśmy zapoznać się z zastosowaniem i funkcjami, a potem dopiero kierować się względami ekonomicznymi i estetycznymi.

Autor: Justyna Kusio

Rate this post