W zależności od liczby łazienek, które mamy w mieszkaniu, musimy rozplanować funkcje, jakie będą one spełniać oraz rozmieszczenie sprzętów, które chcemy w nich umieścić.

Jeśli mamy jedną łazienkę, to musi ona spełniać więcej funkcji, bo służy ona wtedy każdemu z członków rodziny. Jeśli natomiast mamy na tyle duże mieszkanie lub dom, że muszą tam być dwie łazienki, wówczas każda z nich może pełnić odrębną funkcję i możemy w każdej z nich umieścić inne sprzęty.

Wanna czy prysznic?

Jeżeli mamy małą łazienkę, wtedy lepiej zamontować kabinę prysznicową, ponieważ zajmie ona mniej miejsca, niż wanna. Jeśli natomiast mamy sporo przestrzeni, wówczas możemy pozwolić sobie na wannę, tym bardziej, jeśli lubimy długie relaksujące kąpiele. Wanna będzie też lepszym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, ponieważ łatwiej nam będzie w niej wykąpać nasze pociechy, niż pod prysznicem.

Idealnym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie wanny z parawanem prysznicowym, choć trzeba tu pamiętać, że wanna zajmuje sporo miejsca.

Toaleta w łazience czy w osobnym pomieszczeniu?

Najlepiej jest, kiedy toaleta znajduje się w każdej łazience (jeśli posiadamy więcej niż jedną łazienkę), ale jeżeli już zdecydujemy się na toaletę w oddzielnym pomieszczeniu, wówczas dobrze by było umieścić tam również umywalkę, choćby nawet maleńką, mając na uwadze względy higieniczne.

Ile powinno być umywalek?

W zależności od wielkości naszej łazienki, możemy zastanowić się nad umieszczeniem w niej dwóch umywalek, co zwiększy wygodę domowników, którzy np. w tym samym czasie będą chcieli z umywalki skorzystać. Jeśli jednak łazienka jest za mała na dwie umywalki, wtedy możemy zamontować jedną umywalkę, ale za to nieco większą, niż standardowa.

Czy potrzebny nam bidet?

Bidet bywa w wielu nowoczesnych łazienkach elementem standardowego już wyposażenia, ale tak naprawdę powinniśmy się zastanowić, czy jest on nam niezbędny, tym bardziej, że zajmuje on około pół metra kwadratowego łazienki. Kompromisowym rozwiązaniem może być zainstalowanie obok toalety specjalnej baterii z wysuwaną rączką i wtedy funkcję bidetu będzie spełniała toaleta.

Pralka w łazience

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w łazience, wówczas możemy umieścić w niej pralkę. Dodatkowo w takim wypadku będziemy musieli znaleźć miejsce na środki piorące oraz na kosz do brudnej bielizny. Pralka powinna stać w odległości około 10 cm od innych sprzętów ze względu na drgania występujące podczas wirowania, oraz około 60 cm od wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki.

Ustawienie elementów łazienki

Przy rozplanowywaniu ustawień elementów wyposażenia łazienki powinniśmy pamiętać, żeby zachować prawidłowe odległości między nimi, co zapewni nam wygodę bezpieczeństwo. Urządzenia nie powinny być ustawione zbyt blisko siebie, żeby móc z nich bez problemu korzystać.

Piony kanalizacyjne

Kiedy ustawiamy wyposażenie łazienki, musimy wziąć pod uwagę położenie pionu kanalizacyjnego. Toaleta, wanna i prysznic powinny znajdować się jak najbliżej pionu, żeby nie trzeba było montować dodatkowych przewodów napowietrzających i otworów rewizyjnych. Maksymalna odległość toalety od pionu kanalizacyjnego to 1 metr, a wanna i kabina prysznicowa może stać nie dalej niż 3 metry od pionu.

Drzwi i okna w łazience

Te elementy musimy wziąć pod uwagę podczas planowania wyposażenia łazienki, ponieważ powinniśmy mieć do nich swobodny dostęp. Trzeba też mieć na uwadze ich wielkość, żeby podczas ustawiania sprzętów nie zastawić np. drzwi pralką. Najlepiej też nie ustawiać na wprost drzwi toalety, żeby później nie czuć się niekomfortowo podczas korzystania z niej.