W przypadku gdy najważniejsza stała się dla nas ekologia, nie zapominajmy o tym, że również nasza łazienka może być wyposażona w same ekologiczne elementy. Wystarczy zwrócić uwagę na parę proekologicznych produktów, powstałych z troski o nasze środowisko.

Ekologiczna wanna, brodzik

Jednym ze sposobów dbania o ekologicznie wyposażeniu łazienki z pewnością będzie użycie proekologicznych produktów, a więc wanien czy brodzików prysznicowych wykonanych z ekologicznych materiałów. Właśnie takim wydaje się proponowana przez niektóre firmy stal połączona z emalią pokrywająca ceramikę łazienkową. Stal z emalią powstaje bowiem z kwarcu i boraksu, a więc w pełni ze szlachetnych i naturalnych materiałów, zwłaszcza w porównaniu z dominującym na rynku akrylem.

Zwrócić należy również uwagę na to, iż dzięki pokryciu powierzchni wanien i brodzików w naszej łazience emalią, nie potrzeba potem żrących i nieekologicznych środków do usuwania z nich brudu i kamienia, gdyż krople wody bez problemu ześlizgują się po gładkiej warstwie ochronnej i nigdzie nie zalegają, powodując zabrudzenia. Stal emaliowana także jest materiałem w pełni przetwarzalnym.

Ekologiczna bateria

Zdecydowanie o środowisko możemy dbać poprzez oszczędzanie na wodzie. Dlatego wśród proekologicznych produktów firmy Deante pojawiła się kolekcja ekologicznej armatury do łazienki. Otóż baterie zostały w niej wyposażone w wysokiej klasy eco aeratory. Jest to urządzenie, które zostało ulokowane na końcu wylewki, a jego funkcja polega na tym, aby napowietrzać strumień wody i w ten sposób odmienić jego objętość. Rozwiązanie pozwala zatem na mniejsze zużycie wody niż zwykłe baterie.

Dodatkowo również inne funkcjonalności wspierają oszczędzanie wody w tego typu proekologicznych produktach, mianowicie blokada otwierania gorącej wody, mechanizm ograniczający maksymalne ciśnienie wody oraz reduktor wpływu wody montowany w bateriach zarówno natryskowych, jak i wannowych. Z pewnością zapewnimy całe swoje poparcie tego rodzaju pomysłom, skoro można w ten sposób zaoszczędzić do 50% wody.

Ekologiczne płytki

Pamiętać należy też o możliwości ułożenia w łazience płytek z ekologicznych materiałów. Przede wszystkim takimi proekologicznymi produktami będą więc płytki gresowe, które produkowane są z użyciem nanotechnologii mniej szkodliwej dla środowiska. Wiele rodzajów płytek powstaje dziś z recyklingu, żeby wspomnieć choćby o płytkach ceramicznych zaprojektowanych przez Maruję Fuentes. Posiadają one również zagłębienia, które doskonale funkcjonują jako doniczki do zasadzenia w nich różnych roślin czy nawet warzyw (np. rzeżucha).

Nie tylko płytki mogą być proekologiczne, ale również warto użyć do ich montażu w łazience ekologicznych klejów, które poradzą sobie w miejscach z dominującą wysoką temperaturą oraz wilgotnością, dzięki czemu też nie będą się ulatniały spod płytek toksyny szkodliwe dla naszego zdrowia.

Ekologiczne dywaniki

Takich proekologicznych produktów w łazience z pewnością się nie spodziewaliśmy. Jedna ze szwajcarskich projektantek – La Chanh Nguyen, zaproponowała biodegradowalne chodniczki łazienkowe, które po wyrzuceniu ich do śmieci nie będą zatruwały środowiska. Każdy z nich zbudowany został bowiem w oparciu o mech, a do jego konstrukcji wystarczy jedynie podstawka z gąbki technicznej wypełniona po brzegi kępkami z mchu.

Okazuje się, że chodniczek tego typu jest nie tylko ekologicznym elementem wyposażenia łazienki, ale również posiada same wyjątkowe parametry. Mianowicie dzięki gąbce, która nie wchłania wody, ustrzeżono tego typu chodniczek przed gniciem i rozkładaniem się. Mech bowiem odpowiada tu za całe wchłonięcie pojawiającej się wilgoci w łazience. Dlatego nie trzeba go podlewać, a on sam wychwytuje cząsteczki wody, absorbując je nawet z powietrza. Dodatkowo nie potrzebuje czyszczenia czy prania, gdyż zawsze jest czysty, a stanięcie na takim żywym dywaniku po kąpieli na pewno będzie niepowtarzalnym doznaniem.