Deska sedesowa jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki. Dzięki niej podczas spłukiwania wody, bakterie nie przedostają się do otoczenia. Jest to zatem niezbędny element miski WC, który odpowiada za higienę, ale pełni także funkcje estetyczne. Coraz częściej przywiązujemy więc wagę do tego, aby deska nie tylko wyglądała ładnie, ale też była w pełni funkcjonalna.

Na rynku dostępne są różne rodzaje desek sedesowych różniące się materiałem, kształtem i kolorem. Nie jest to jednak jedyny element, na jaki należy zwrócić uwagę. Podstawowa różnica dotyczy bowiem opadania deski, w związku z czym możemy wybierać spośród desek tradycyjnych bądź też wolnoopadających.

Deska sedesowa wolnoopadająca

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu deska cechuje się wolnym opadaniem. Dzięki zastosowaniu specjalnych zawiasów wystarczy jedynie lekkie dotknięcie jej wierzchniej części, aby zaczęła powoli i całkowicie bezszelestnie opadać na miskę sedesową. Jest to rozwiązanie higieniczne, nie ma bowiem konieczności dotykania miski sedesowej, jak przy opuszczaniu deski tradycyjnej. Drugą zaletą jest bezpieczeństwo – zarówno użytkowników, jak i ceramiki. Wolne opadanie chroni przed przytrzaśnięciem sobie palców, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w domu, w którym są dzieci. Ponadto ten sposób zamykania gwarantuje, że deska ani miska WC nie ulegną zniszczeniu, które mogłoby być efektem zbyt gwałtownego upadku deski, jak to ma miejsce w systemach tradycyjnych. Deska wolnoopadająca ma więc praktycznie same zalety. Jedyną jej wadą może być fakt, że jest droższa od deski tradycyjnej. 

Zwykła deska sedesowa 

Zwykła deska sedesowa jest tańsza niż jej wolnoopadająca wersja, nie znaczy to jednak wcale, że cechują ją gorsze parametry. Będzie ona dobrym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym budżetem, a także dla miłośników tradycyjnych rozwiązań. Sprawdzi się w przypadku użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do klasycznego zamykania deski. W przypadku deski wolnoopadającej trudno byłoby im się przestawić na inny system opuszczania, a próba zamykania jej na siłę mogłaby się skończyć uszkodzeniem delikatnych zawiasów. W takiej sytuacji lepiej więc wybrać rozwiązanie klasyczne. Trzeba mieć jednak świadomość, że należy uważać przy opuszczaniu, aby nie spuścić deski zbyt gwałtownie, co mogłoby prowadzić do jej uszkodzenia, a także wywoływać uciążliwy hałas. 

Decyzja związana z zakupem deski tradycyjnej a wolnoopadającej jest kwestią preferencji użytkownika.

Zgodnie z opinią sprzedawcy sklepu z wyposażeniem łazienek Poseidon większość desek posiada powłokę antybakteryjną i charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz walorami estetycznymi, a wybór pomiędzy deską tradycyjną i wolnoopadającą trzeba dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Najważniejsze jest to, że zarówno miłośnicy tradycyjnych rozwiązań, jak i zwolennicy nowoczesności będą mogli znaleźć coś dla siebie.

Rate this post