Prysznic jest idealnym rozwiązaniem pasującym do każdej łazienki – zajmuje mało miejsca i pozwala na dużą oszczędność czasu, jednak jego wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany. Zwróćmy uwagę na możliwości naszej łazienki oraz jej wielkość, a także na nasze indywidualne potrzeby i preferencje. Nie bez znaczenia jest też sam wygląd kabiny, który może stanowić efektowny element wizualny.

Rodzaj

Decydując się na zakup kabiny prysznicowej powinniśmy przede wszystkim wybrać odpowiedni jej rodzaj dostosowując go do wielkości i aranżacji naszej łazienki. Wyróżniamy kilka typów kabin:

  • narożna – to najczęściej wybierany rodzaj kabiny cieszący się dużą popularnością. Stanowi idealne rozwiązanie do małych łazienek i zapewnia dużą oszczędność miejsca. Przylega do dwóch ścian.
  • wolno stojąca – jeśli dysponujemy łazienką dużych rozmiarów, warto jest zainwestować w kabinę wolno stojącą, która stanowi osobną całość, nie dotyka ścian i może znajdować się w dowolnym wybranym przez nas miejscu. Jest także bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym i doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz.
  • Asymetryczna – to rodzaj kabiny narożnej wyróżniający się tym, iż jedna jej ścianka jest dłuższa od drugiej. To rozwiązanie zapewnia nam nieco większy komfort użytkowania, niż w przypadku tradycyjnej kabiny narożnej, a także efektownie się prezentuje.
  • Przyścienna – przylega tylko do jednej ściany w łazience, potrzebuje więc ścianek bocznych.
  • Wnękowa – jest interesującym rozwiązaniem opierającym się jedynie na drzwiach montowanych w łazienkowej wnęce. Pozwala to na dużą oszczędność przestrzeni i praktyczne wykorzystanie miejsca w łazience.
  • Wannowa – czyli zabudowana wanna pełniąca jednocześnie funkcję prysznica. Podobny efekt uzyskamy stosując parawan wannowy.

Design

Odpowiednio dobrany prysznic może stanowić istotny element dekoracyjny łazienki. Warto zastanowić się nad kształtem kabiny – do wyboru mamy wiele możliwości: kwadratowe, prostokątne, okrągłe, owalne, półokrągłe, a nawet pięciokątne. Sposób konstrukcji również ma duże znaczenie. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym stylu pomieszczenia, powinniśmy zdecydować się na kabinę bezramową lub wykonaną z tafli szkła.

Materiał wykonania

Ścianki kabiny mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, które jest tańsze, jednak mniej trwałe lub nieco droższego, solidnego szkła. Możemy również wybrać model ze szkła barwionego w masie, a także ścianki satynowane, zdobione przeróżnymi wzorami i motywami – informuje ekspert z serwisu kabin prysznicowych MARTIV.

Sposób otwierania drzwi

Istnieje kilka różnych systemów otwierania drzwi kabiny prysznicowej. Istotne jest, aby wybrać taki, który będzie ściśle dopasowany do naszych potrzeb.

  • Przesuwane – rozsuwane są wzdłuż ścian kabiny za pomocą prowadnic lub rolek. Idealnie nadają się do niewielkich łazienek, ponieważ ich otwarcie nie wymaga dodatkowego miejsca.
  • Skrzydłowe – otwierane zazwyczaj na zewnątrz. Wymagają dodatkowej przestrzeni, jednak zapewniają duże wejście, co przekłada się na komfort użytkowania kabiny.
  • Harmonijkowe – czyli składane jak harmonijka. Pozwalają na oszczędność miejsca i są wygodne w użyciu, jednak cechują się nieco mniejszą szczelnością.
  • walk–in – w tym wypadku kabina w ogóle nie posiada drzwi, a sposób jej konstrukcji uniemożliwia  wylewanie się wody na zewnątrz.
[avg] ([per]) [total] vote[s]