Okno w łazience… Coraz modniejszy element dekoracyjny i detal pozwalający na rozjaśnienie, a także wietrzenie dusznego oraz ciemnego z reguły wnętrza. Dzięki naturalnemu światłu wpadającemu przez nie, okno łazienkowe pozwala też na drobne oszczędności ekonomiczne na energii elektrycznej – w dzień nie musimy już za każdym razem zapalać światła podczas kąpieli czy czynności higienicznych lub upiększających wykonywanych w łazience. Analizując zalety łazienkowego okna oraz jego wady, zastanówmy się, projektując nasz dom, czy nie warto zamontować go.

Zalety łazienkowego okna

Osoby, które w łazience zamontowały okno, zdecydowanie potwierdzają słuszność tej decyzji. Pomyślmy… Gdy jest ono zamontowane, w czasie dnia nie trzeba przy każdorazowym korzystaniu z łazienki włączać światła ani palić go podczas dłuższych czynności higienicznych. A wiadomo jak niektórzy lubią długo leżeć w wannie… Wykorzystanie światła dziennego spowoduje zatem zmniejszenie rachunków za prąd, a tym samym pozostawanie większej ilości pieniędzy w naszej kieszeni. Okno łazienkowe poprawia też wentylację pomieszczenia. Otwierając je, możemy wietrzyć naszą łazienkę, a zatem, dzięki przepływowi powietrza zgromadzona po kąpieli lub prysznicu para wodna szybciej ulotni się. Jest to szczególnie dobra informacja, jeżeli nienawidzimy zaparowanych luster i szyb pozostających po kąpieli. Dodatkowym plusem lepiej wentylowanej łazienki będzie zmniejszenie się w niej wilgotności, a co za tym idzie również mniejsza podatność na pojawianie się grzybów i pleśni, które szybko powstają w mokrych, ciemnych i nie wietrzonych miejscach.

Największą zaletą okna w łazience, zdaniem pań, jest jednak doświetlenie tego pomieszczenia. Makijaż, maseczki, farbowanie włosów – zabiegi te najlepiej wykonywać przecież przy  świetle dziennym. Okno w łazience pozwala na to, uwalniając kobiety od konieczności wykonywania ich w nieodpowiednim do tego sztucznym oświetleniu. Rozjaśniając łazienkę oraz pozwalając na jej wietrzenie, łazienkowe okno poprawia komfort korzystania z tego pomieszczenia, a w konsekwencji zwiększa nasze zadowolenie z domu.

Okno w łazience podwyższa także jakość i standard naszego domu. Jest przesłanką nowoczesności i zaświadcza o podążaniu za moda w aranżacji wnętrz właścicieli domu. Dlatego też, kiedy zechcemy go sprzedać, mając w łazience okno, otrzymamy wyższą cenę. Która kupująca oprze się jasnej i dużej, modnie urządzonej łazience?

Wady okna w łazience

Prócz oczywistych zalet, łazienkowe okno posiada także kilka minusów wiążących się z tym, że łazienka to miejsce intymne. Kiedy jest na parterze albo od strony ulicy czy domu sąsiadów, niechętnie myślimy o oknie w niej, gdyż nie chcemy, by ktoś nas widział podczas wykonywanych w niej czynności – chociażby rozbierania się do kąpieli. Jednakże taki problem bardzo łatwo możemy wyeliminować montując okno ornamentowane. Jest to wzorzyste okno, przepuszczające światło naturalne do środka pomieszczenia, niepozwalające nam natomiast zobaczyć tego, co dzieje się na zewnątrz. Innym rozwiązaniem może być roleta wewnętrzna czy zewnętrza. Po jej podniesieniu, bez trudu będziemy mogli podziwiać przez okno zewnętrzny świat.

Z użyciem rolet wiąże się dodatkowo poprawa bezpieczeństwa domu z zamontowanym oknem łazienkowym. Słyszy się, że okno łazienkowe to najlepsza droga dla włamywacza, bo często zapominamy, wychodząc z domu, że jest otwarte. Takie zmniejszenie bezpieczeństwa domu i jego domowników jest największą wadą okien w łazience. Włamaniom zapobiegnie zamontowanie w oknie łazienkowym specjalnych nawiewników, które zapewniają dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania go. Innym  pomysłem może być zamontowanie wspomnianych rolet do łazienki, których dodatkowym atutem jest najczęściej to, że są one antywłamaniowe.

Do ciebie należy decyzja, czy zamontujesz okno w łazience, czy też nie. Plusy okien łazienkowych wydają się jednak przeważać nad ich minusami, które w prosty sposób można wyeliminować. Przyznasz rację, że w przypadku montowania okien w łazienkach podążanie za modą i nowymi trendami w aranżacji łazienek, nie jest objawem chęci pokazania się, ale dążenia do jak najpraktyczniejszych, dla naszego domu i dla nas, rozwiązań. Lepsza wentylacja, koniec problemów z zaparowanymi lustrami, rozjaśnione wnętrze, mniejsza podatność na rozwój grzybów i pleśni, oszczędności… Pomysł wydaje się godzien uwagi i zastosowania.

Autor: Anna Jaroszewicz