Jednym z podstawowych pomieszczeń w mieszkaniu jest łazienka. Może być ona połączona z WC lub znajdować się w osobnym miejscu. Jej wygląd uzależniony jest przede wszystkim od rozmiaru. Z tego względu warto dobrze rozważyć wybór urządzeń sanitarnych. Jednym z dylematów jest alternatywa pomiędzy wanną i kabiną prysznicową. To drugie rozwiązanie jest dostępne w wariancie z brodzikiem lub bez. Co wybrać?

Jakie urządzenie sanitarne wybrać?

Remontując lub urządzając mieszkanie od podstaw, trzeba wybrać urządzenia sanitarne do łazienki. Rodzaj miejsca do brania kąpieli w głównej mierze podyktowany jest jej rozmiarem. Przy większych powierzchniach łazienek dostępna jest alternatywa pomiędzy wanną lub kabiną prysznicową. Natomiast w przypadku mniejszych wnętrz jedynym możliwym wyborem pozostaje ta druga opcja – mówi pracownik firmy Tylko Łazienki.

Same kabiny prysznicowe także różnią się między sobą. Spotykane są warianty z brodzikiem, który może przyjmować różne kształty (okrągłe, kwadratowe) lub bez. Decyzja o tym, jak ma wyglądać dolna część prysznica, jest uzależniona od zastosowanych rozwiązań hydraulicznych. Odpływ może być osadzony bezpośrednio w dowolnej części podłogi albo znajdować się w rogu ściany. Trzeba jednak pamiętać o utworzeniu spadu w celu swobodnego przepływu wody. 

Czy warto mieć brodzik w kabinie?

Użytkownicy kabin prysznicowych mają różne zdania odnośnie do brodzików. Dla jednych jest on wygodny, ponieważ po wziętej kąpieli tylko on jest mokry, natomiast reszta podłogi pozostaje sucha. Jednak niektórzy wolą go nie instalować, ponieważ utrudnia on wejście pod prysznic oraz powstaje obawa o poślizgnięcie się na nim po wziętej kąpieli.

Decyzja o wybraniu brodzika opiera się więc na subiektywnych odczuciach użytkowników kabiny prysznicowej. Trzeba jednak pamiętać, że podwyższa on całą instalację odpływową, dlatego też wysocy domownicy mogą mieć problemy z prysznicem w komfortowych warunkach.

Czy można mieć prysznic bez drzwi?

Coraz to modniejszym rozwiązaniem jest instalacja prysznica składającego się jedynie ze słuchawki prysznicowej oraz natrysku. W tym rozwiązaniu poza brodzikiem nie występują także drzwi od kabiny. Zdecydowaną zaletą takiego montażu jest praktycznie nieograniczona przestrzeń do brania kąpieli.

Minusem jednak jest możliwość zalania całej łazienki. O ile problemem nie jest posprzątanie jej, to pobliski sprzęt elektryczny, taki jak pralka czy ładujące się elektryczne szczoteczki do zębów mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, ponieważ może dojść do porażenia prądem. 

Rate this post